Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica porasle jer ulagači očekuju da će najveće središnje banke u svijetu i dalje podržavati oporavak gospodarstava od koronakrize, dok su cijene nafte pale više od 1 posto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,4 posto i dosegnuo najvišu razinu od kraja srpnja.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skočio 1,8 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu i Šangaju porasle između 0,5 i 1 posto. U Južnoj Koreji i Australiji pale su, pak, između 0,1 i 0,3 posto.
Većina azijskih tržišta raste jer se očekuju daljnje poticajne mjere kako u Japanu, tako i u Kini.
Kineska su tržišta nadoknadila gubitke od prošloga tjedna, kada su bila pod pritiskom naznaka usporavanja oporavka gospodarstva.
Ulagači se nadaju da će kineske vlasti u slučaju daljnjeg usporavanja oporavka povećati fiskalnu potrošnju i potaknuti kreditiranje.
Očekuje se i da će američka središnja banka voditi poticajnu monetarnu politiku dulje nego što se mislilo.
U petak je objavljeno da je u SAD-u u kolovozu broj zaposlenih porastao za samo 235.000, znatno manje u odnosu na očekivanih 750.000 i znatno manje nego mjesec dana prije.
S jedne strane, to pokazuje da se oporavak najvećeg svjetskog gospodarstva usporava, no s druge strane, to znači da bi Fed mogao još neko vrijeme zadržati goleme poticaje.
„Zapošljavanje u SAD-u oštro je usporeno. Mi i dalje očekujemo da će Fed signalizirati smanjenje poticaja na sjednici u rujnu, no sada očekujemo da taj proces započne u prosincu, a ne u studenom. Program kvantitativnog popuštanja vjerojatno će biti završen do polovice 2022. godine”, kaže Jonathan Millar, ekonomist u Barclays banci.
Dolar ojačao, cijene nafte pale
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta porasla, nadoknadivši dio gubitaka od prošloga tjedna.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 92,20 bodova, dok je u petak navečer iznosio 92,03 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao sa 109,70 na 109,80 jena.
No, američka je valuta stabilna u odnosu na europsku, pa se cijena eura kreće oko 1,1880 dolara, kao i u petak navečer.
A cijene su nafte jutros pale jer se trgovci plaše da će s usporavanjem oporavka gospodarstava oslabiti i potražnja za ‘crnim zlatom’.
Na londonskom je tržištu cijena barela pala 1,10 posto, na 71,80 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1,05 posto, na 68,55 dolara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!