Azijske burze u četvrtak nije zahvatio optimizam s Wall Streeta, pa je većina najvažnijih indeksa bila je u minusu jer tamošnje investitore brinu gospodarske posljedice vezane uz širenje delta varijante koronavirusa.
MSCI indeks azijskih burzi oko 6,30 sati bio je u minusu 0,25 posto, ponajviše pod utjecajem pada kineskih blue-chip izdanja za 0,24 posto.
Istodobno, indeks burze u Hong Kongu bio je u minusu 0,2 posto, australske burze uglavnom je stagnirao, dok je japanski Nikkei bio u plusu 0,04 posto.
Slabija izvedba azijskih burzi u oštrom je kontrastu s kretanjima na Wall Streetu i drugdje u svijetu. U srijedu je naime MSCI indeks dionica svih država, koji prati kretanje icjena dionica diljem globusa, dosegnuo rekordnu razinu. Usporedbe radi, MSCI indeks azijskih burzi u minusu je za više od 10 posto od svog vrhunca u veljači ove godine.
“Novac je trenutno na američkim i europskim tržištima, a to je i naše preferirano tržište”, kazao je Daniel Lam, strateg u Standard Chartered Wealth Managementu.
Dodao je da su rezultati američkih korporacija solidni, dok visoka stopa procijepljenosti protiv covida-19 u Europi znači da će tijek ponovnog otvaranja biti manje ometan širenjem delta varijante koronavirusa.
“Mislim da će se kratkoročno nastaviti rotacija kapitala s tržišta u razvoju na tržišta na Zapadu. S druge strane, politika nulte stope tolerancije na covid uz nisku procijepljenost na području Azije još će neko vrijeme rezultirati tim ciklusima zatvaranja-otvaranja gospodarstava”, procjenjuje Lam.
Dolar oslabio s najviše razine u četiri mjeseca
Američko ministarstvo rada u srijedu je objavilo dugo očekivani podatak o inflaciji u SAD-u u srpnju, koji je pokazao rast potrošačkih cijena za 0,5 posto u odnosu na lipanj, što je najniža mjesečna stopa rasta cijena u zadnjih 15 mjeseci.
To je ublažilo zabrinutosti tržišnih sudionika oko potencijalne galopirajuće inflacije te podignulo Wall Street na novu rekordnu razinu, a i na europskim burzama cijene dionica su na povijesno najvišim razinama.
No, na valutnim tržištima, tečaj dolara spustio se s najviše razine u zadnja četiri mjeseca prema ostalim svjetskim valutama, jer usporavanje inflacije znači da Fed neće biti pod pritiskom zaoštravati monetarnu politiku i prije nego se očekuje.
Dolarov indeks, koji mjeri kretanje američke valute prema šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je 0,19 posto u odnosu na srijedu, na 92.89 bodova.
Pritom je tečaj dolara oslabio 0,07 posto prema jenu, na 110,35 jena. U odnosu na euro, oslabio je 0,05 posto, te euro stoji 1,1741 dolara.
Cijena nafte nije bilježila znatnije promjene, tako da barel na američkom tržištu stoji 69,23 dolara, a u Londonu 71,43 dolara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!