Više od 15 tisuća Ukrajinaca dosad je bježeći od rata izbjeglo u Hrvatsku. Najveći broj njih čine žene i djeca, a muškaraca je oko 14 posto. Hrvatski poslodavci od početka rata iskazali su spremnost za zapošljavanje Ukrajinaca.
Vlada je pojednostavila i ubrzala proceduru zapošljavanja radnika iz Ukrajine tako da oni mogu naći posao bez dozvole za boravak i rad ili potvrde o prijavi rada.
Državljani Ukrajine nalaze se u Hrvatskoj pod privremenom zaštitom i prvo trebaju regulirati svoj boravak u Hrvatskoj – moraju otići u MUP, dobiti osobnu iskaznicu i OIB. Zatim se mogu upisati u evidenciju nezaposlenih, a tada ih, u skladu s njihovim znanjima, Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) upućuje na radna mjesta potencijalnih poslodavaca.
Prema podacima HZZ-a, od 24. veljače do sada 372 poslodavca iskazala su interes za zapošljavanje raseljenih osoba iz Ukrajine, a u evidenciju nezaposlenih HZZ-a prijavilo se 538 osoba. Prema iskazanom interesu na savjetovanju, dodatnih 118 osoba upućeno je na jedno ili više radnih mjesta i spojeno s potencijalnim poslodavcem, piše tportal.
Za sada je najveći interes za manje složena zanimanja poput konobara, kuhara, frizera, čistačica, raznih pomoćnih poslova u ugostiteljstvu, proizvodnji i skladištima, ali traže se i programeri, projektanti i arhitekti.
Koliko je Ukrajinaca stvarno našlo posao u Hrvatskoj, iz tportala su pitali Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Prema njihovoj procjeni, od 24. veljače do 21. travnja 636 osoba iz Ukrajine steklo je status osiguranika na mirovinsko osiguranje, od toga 139 muškaraca i 497 žena.
“U najvećoj se mjeri radi o osobama između 34 i 45 godina i srednje stručne spreme”, rekli su iz Ministarstva. Najviše novih osiguranika iz Ukrajine nalazi se u Gradu Zagrebu (126) i Istarskoj županiji (120).
“Podaci se odnose na osobe iz Ukrajine koje do sada nisu bile prijavljene na mirovinsko osiguranje u Republici Hrvatskoj u navedenom razdoblju. Važno je naglasiti da se radi o neslužbenim podacima kreiranim za interno praćenje s obzirom na to da se ne može sa sigurnošću utvrditi jesu li osiguranici iz Ukrajine ujedno raseljene osobe”, napomenuli su iz Ministarstva.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!