Ovo su stvari na koje morate obratiti pozornost ako planirate njemačku mirovinu primati u inozemstvu

Ekonomija 25. srp 202414:48 0 komentara
Pexels/Ilustracija

Nakon više od 45 godina mukotrpnog rada, napokon ste pred vratima zaslužene mirovine. Ali kako najbolje iskoristiti vrijeme koje ste dobili? Provesti vrijeme s unucima ili možda ostvariti posljednje snove u životu? Ova pitanja zabrinjavaju mnoge ljude koji su pred mirovinom.

No, neki već imaju jasne ideje o tome kako bi htjeli provesti svoju mirovinu – u inozemstvu. Ne samo da se nadaju ugodnijem vremenu, nego i nižim troškovima života.

Ali, kakav utjecaj ima preseljenje na vašu mirovinu? Kako bi se izbjegle neočekivane poteškoće, važno je unaprijed dobiti detaljne informacije.

Mirovina u inozemstvu: Moram li očekivati ograničenja?

Prvo, dobra vijest: svatko tko svoju mirovinu želi provesti u drugoj europskoj zemlji ne mora se bojati nikakvih ograničenja, piše Fenix.

Slični propisi vrijede i za Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švicarsku – tamo i njemački iseljenici primaju punu mirovinu.

Međutim, ako želite preseliti svoje prebivalište u zemlju izvan EU, trebali biste biti oprezni.

Ako željena država nema sporazum o socijalnom osiguranju s Njemačkom, pod određenim okolnostima mogu se pojaviti ograničenja.

U takvim slučajevima može doći do smanjenja mirovina, kako njemačko mirovinsko osiguranje objašnjava na svojoj web stranici. Ali nema razloga za brigu.

Trenutno postoji odgovarajući sporazum s 20 zemalja. To uključuje sljedeće zemlje:

Albanija

Australija

Bosna i Hercegovina

Brazil

Čile

Indija

Izrael

Japan

Kanada

Kosovo

Maroko

Moldavija

Crna Gora

Sjeverna Makedonija

Filipini

Srbija

Južna Koreja

Tunis

Turska

Urugvaj

SAD

Obavijestite njemačko mirovinsko osiguravajuće društvo dva mjeseca unaprijed

Ako svoju mirovinu želite provesti u inozemstvu, trebali biste o svom planu na vrijeme obavijestiti Njemačko mirovinsko osiguravajuće društvo – DRV.

Kako bi izbjegli moguće neugodnosti, preporučuje se najaviti preseljenje najmanje dva mjeseca unaprijed. To je jedini način da osigurate da zaista bez prekida primate svoju mirovinu, navode njemački mediji.

Po potrebi se možete obratiti na ovu adresu:

Deutsche Post AG
Niederlassung Renten Service
13496 Berlin

DEUTSCHLAND
Telefon: +49 221 569 2777
Fax: +49 221 569 2778

Kako bi se osiguralo nesmetano plaćanje, DRV zahtijeva podatke o vašem tekućem računu. Nije važno radi li se o njemačkom ili stranom računu.

Uz podatke o računu, također je potrebna izjava o isplatu kako bi se osiguralo da je novac ispravno uplaćen na račun osobe.

Da bi mirovina uopće tekla, važno je prethodno podnijeti zahtjev za mirovinu.

Mirovina u inozemstvu: Potrebna je redovita potvrda o životu

Odlučite li svoju mirovinu trajno provesti u inozemstvu, trebali biste očekivati da ćete svake godine tražiti tzv. potvrdu o životu.

Služba za mirovine poslat će vam odgovarajući obrazac koji morate ispuniti i poslati natrag u Njemačku u zadanom roku.

Ako se to ne dogodi, isplata mirovine se obustavlja dok se dotična osoba ne prijavi mirovinskoj službi ili mirovinskom osiguravajućem društvu.

Mirovina u inozemstvu: Što se odnosi na poreze?

Što se tiče poreza, trajno preseljenje u inozemstvo postaje malo kompliciranije za umirovljenike, pogotovo ako uz zakonsku mirovinu postoje i drugi izvori prihoda.

Stoga je preporučljivo na početku iseljenja razmisliti o tome želite li se trajno preseliti planove ili samo želite provesti hladnu, kišnu sezonu na toplijem jugu.

Imajte na umu: ako ostanete rezident Njemačke, sav prihod u cijelom svijetu podliježe njemačkom porezu na dohodak.

Ako ste trajno preselili svoje prebivalište u zemlju s ugovorom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, nova država može imati tzv. pravo oporezivanja.

U tom slučaju, mirovina će možda morati biti oporezovana u novoj zemlji prebivališta. Budući da i tu ima dosta iznimaka, važno je dobro se informirati o temi prije iseljavanja.

Porezna uprava, porezni savjetnici i udruge za pomoć porezu na dohodak rado će vam pomoći u ovom slučaju. Još jedan savjet: Porezna uprava Neubrandenburg obično je nadležna za primatelje mirovine koji žive u inozemstvu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!