Organizacija zemalja izvoznica nafte i njezini saveznici predvođeni Rusijom složili su se u srijedu smanjiti proizvodnju za 2 milijuna barela nafte dnevno, rekli su delegati, što će vjerojatno potaknuti ionako visoke globalne cijene energije i pomoći Rusiji izvoznici nafte da plati za svoj rat u Ukrajini.
Taj je potez odmah izazvao prijekor Bijele kuće, koja je odluku nazvala kratkovidnom i sugerirala da 23 člana skupine zajedno poznate kao OPEC+ aktivno podupiru ruskog predsjednika Vladimira Putina. Došlo je to manje od tri mjeseca nakon što je predsjednik Biden posjetio Saudijsku Arabiju, de facto lidera OPEC-a, u pokušaju da popravi odnose između najvećeg svjetskog potrošača nafte i najvećeg izvoznika sirove nafte tijekom razdoblja rastuće inflacije djelomice potaknute visokom energetskom snagom cijene, piše The Wall Street Journal, a prenosi Večernji.
“Jasno je da se OPEC+ današnjom objavom slaže s Rusijom”, rekla je glasnogovornica Bijele kuće Karine Jean-Pierre.
Kao odgovor, Biden je naredio oslobađanje 10 milijuna barela nafte iz američkih strateških rezervi nafte, priopćila je Bijela kuća, potez za koji su analitičari rekli da će imati mali utjecaj na cijene. Dužnosnici administracije također su rekli da će se konzultirati s Kongresom o načinima obuzdavanja moći OPEC+ nad cijenama energije, što su analitičari protumačili kao potencijalni znak potpore zakonodavstvu koje dopušta antimonopolsko djelovanje protiv stranih naftnih kompanija u državnom vlasništvu.
Rusija se od 5. prosinca suočava s mogućnošću embarga Europske unije na naftu, a grupa sedam bogatih zemalja planira ograničiti cijenu nafte, što prijeti daljnjim smanjenjem njezine prodaje. Smanjenje proizvodnje OPEC+ moglo bi potkopati te napore, koji su ključni za gospodarsku borbu Zapada s Moskvom tijekom rata s Ukrajinom.
Smanjenje proizvodnje OPEC+ ograničit će gubitak ruskog tržišnog udjela, rekli su delegati, koji su priznali da to predstavlja napor bez presedana najvećih svjetskih proizvođača nafte da zajednički pomognu Rusiji u političkim i gospodarskim problemima uzrokovanim ratom u Ukrajini.
Države OPEC-a, kao i mnoge zemlje “globalnog juga”, ostale su neutralne ili šutjele o ruskom ratu, dok važu konkurentske interese koji uključuju status Rusije kao globalnog izvoznika žitarica i vrhunskog dobavljača oružja.
Govoreći za televiziju Bloomberg nakon sastanka, potpredsjednik ruske vlade Alexander Novak rekao je da su rezovi potrebni kako bi se “uravnotežilo tržište”. Rekao je da Rusija neće prodavati naftu zemljama koje usvoje ograničenje cijena, predviđajući deficit u opskrbi naftom ove godine.
Smanjenje proizvodnje nafte najveće je u skupini zajednički poznatoj kao OPEC+ od travnja 2020., signalizirajući njezinu namjeru da održi visoke cijene nakon sedam godina relativno prigušenog tržišta, kažu analitičari naftne industrije, piše Večernji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!