Otkako se svinjska kuga pojavila u siječnju 2022., Italija je ubila gotovo 120.000 svinja - tri četvrtine od toga samo u posljednja dva mjeseca kako se situacija počela intenzivirati. Independent piše kako se to odrazilo na proizvodnju autentičnog parmskog pršuta iz perspektive tamošnjih svinjogojaca.
Jedna od krmača Giovannija Airolija bila je pozitivna na afričku svinjsku kugu krajem kolovoza. Unutar tjedan dana, svih 6200 krmača, prasadi i tovnih svinja na njegovoj farmi južno od Milana zaklano je prema strogim protokolima kako bi se zaustavila bolest koja prijeti 20 milijardi eura vrijednoj talijanskoj industriji pršuta, suhomesnatih kobasica i svinjskog mesa.
“Ovo je pustoš”, rekao je Airoli ispred svoje farme u sjevernoj regiji Lombardije koja je nulta točka za epidemiju svinjske kuge u Italiji. Nitko ne smije ulaziti i izlaziti osim zaposlenika, a i oni se moraju pridržavati strogih higijenskih protokola koji zahtijevaju sterilne kombinezone i čizme.
“To nam se dogodilo unatoč primjeni svih potrebnih sigurnosnih mjera. Očito je došlo do propusta. Ne razumijemo kako”, rekao je Airoli, a prenosi Independent.
Većina u Lombardiji
Bolest je skočila s 24 izbijanja početkom rujna, većina njih u Lombardiji. Regija koja izaziva najveću zabrinutost, gdje je bolest potvrđena kod domaćih svinja, prostire se na 4500 četvornih kilometara i uključuje susjedni Pijemont i Emiliju Romagnu, regiju svjetski poznatu po svom cijenjenom sušenom parmskom pršutu.
Utjecaj izbijanja svinjske kuge ide dalje. Uzgajivači u području od 23.000 četvornih kilometara također se suočavaju s ograničenjima zbog zaraženih divljih svinja.
Bolest, koja je gotovo uvijek smrtonosna za svinje, prvo je zarazila divlje svinje i brzo se proširila na domaće svinje, kojih u Italiji ima 10 milijuna.
Šteta oko 500 milijuna eura?
Coldiretti, moćna talijanska poljoprivredna lobistička grupa, procjenjuje dosadašnju štetu u industriji na 500 milijuna eura, dijelom zbog zabrana uvoza, i upozorava da neki poljoprivrednici riskiraju gubitak za život potrebnih sredstava.
Prema njegovom izračunu, sektor generira 20 milijardi eura duž opskrbnog lanca; od farmi na kojima se uzgajaju svinje do tvornica u kojima se suši pršut.
“Širenje svinjske kuge dosegnulo je alarmantne razine, dovodeći u opasnost ne samo zdravlje životinja nego i cijeli sektor svinjskog mesa”, upozorio je predsjednik Confindustrije Ettore Prandini u nedavnom pismu ministru poljoprivrede.
Vlada je imenovala novog posebnog povjerenika za borbu protiv epidemije tijekom ljeta, Giovannija Filippinija, školovanog veterinara i dugogodišnjeg direktora talijanske službe za zdravlje životinja koji je iskorijenio svinjsku kugu na otoku Sardiniji.
Dva prethodna povjerenika usredotočila su napore na slanje vojske u lov na divlje svinje, naišavši na otpor sportskih lovaca i Europske unije, koji su naglasili da lov riskira slanje zaraženih životinja u nova područja.
Samo jedan novi slučaj krajem rujna
Umjesto toga, Filippini je uveo nova ograničenja za pristup farmama i prijevoz životinja te je povećao tampon zone, mjere za koje se čini da imaju utjecaja. U Lombardiji je prijavljeno samo jedno novo izbijanje tijekom cijelog posljednjeg tjedna rujna.
“To je pozitivan znak, ali još nismo pobijedili”, rekao je Giovanni Loris Alborali, direktor instituta za zdravlje životinja za Lombardiju i Emiliju Romagnu. “Moramo održavati visoke sanitarne uvjete i to će pomoći zdravlju životinja uz bolje stope rasta za uzgajivače i manje antibiotika za potrošače u budućnosti.”
Čim je potvrđena svinjska kuga u Italiji, 12 zemalja, uključujući Kinu, Tajvan i Meksiko, odmah je zabranilo uvoz talijanskih svinjskih delicija, poput pršuta, bez obzira jesu li proizvedene u području gdje je otkrivena svinjska kuga ili ne. Japan, Južna Koreja i četiri druge zemlje ograničile su uvoz.
To je donijelo gubitak od 20 milijuna eura mjesečno u izvozu za sektor koji je prošle godine zabilježio 2,1 milijardu euraprodaje, prema udruzi talijanske mesne industrije Assica.
Proizvodnja pršuta
Airoli, koji proizvodi šunku i za San Daniele i za parmski pršut, poput mnogih drugih farmera, ne očekuje da će ponovno pokrenuti posao uzgajanja oko čak 13.000 svinja godišnje dok se svinjska kuga ne stavi pod kontrolu. A nema naznaka kada bi to moglo biti.
To ima utjecaja na talijansku proizvodnju pršuta.
“Ograničena dostupnost svježih svinjskih butova ograničava i proizvodnju”, navodi se u priopćenju konzorcija parmskog pršuta, koji proizvodi pršut s certifikatom o podrijetlu koji je (smišljen kako bi zaštitio visokokvalitetnu hranu proizvedenu tradicionalnim metodama.) Dodaje se i da je skok cijena sirovina zbog izvanrednog stanja bio “neodrživ”.
Poljoprivrednici koji su još uvijek izvan problematičnih područja poduzimaju dodatne mjere kako bi osigurali da bolest ne stigne do njih. Nakon otkrivanja, sve svinje na farmi, čak i ako su zdrave, moraju biti ubijene.
Sergio Visini, koji vodi farmu Piggly u istočnoj pokrajini Mantova u Lombardiji, zahtijeva da se kamioni koji prevoze svinje drugi put dezinficiraju kada uđu u sterilnu zonu gdje se drže svinje.
“Radimo još jednu detaljnu sterilizaciju svih kotača i bilo kojeg dijela kamiona koji bi mogao donijeti kontaminaciju”, rekao je Visini, koji je otvorio farmu 2017. s ciljem uzgoja svinja uz manje stresa i više prostora. Nada se da će više farmera usvojiti njegove metode.
“Ova se epidemija također može pretvoriti u priliku za poboljšanje zdravlja i dobrobiti životinja”, dodao je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!