Premijer Andrej Plenković u četvrtak na početku sjednice vlade, rekao je da uvođenje dodatnog poreza na dobit nije kažnjavanje uspješnih, nego solidarni doprinos kojim će se izravno pomoći najslabijima. Kako je rečeno na sjednici vlade porez se odnosi na kompanije s prihodom većim od 300 milijuna kuna, što prema riječima ministra financija Marka Primorca se odnosi na oko 200 najvećih poduzetnika, a ukupan porezni prihod bi trebao biti 2 milijarde kuna. Novi porez za N1 komentirao je financijski analitičar i kolumnist portala Index.hr Branimir Perković.
Novi porez predstavio je ministar financija Marko Primorac koji je rekao kako će porez biti jednokratan, odnosno plaćat će se samo u 2022. godini, a trebao bi obuhvatiti oko 200 najvećih poduzetnika čija će dobit biti iznad razine od 20 posto od prosjeka u posljednje četiri godine.
Indexov kolumnist, Branimir Perković, smatra kako su najavljene promjene nelogične i nepravedne te da su opravdanja koja za uvođenje tog poreza daje ministar Primorac loša.
Naime Perković podsjeća da je planirani prihod državnog proračuna od novog poreza 2 milijarde kuna, a trebalo bi ga plaćati oko 200 kompanija, što znači da će svaka kompanija na temelju novog poreza morati platiti u prosjeku 10 milijuna kuna.
“Kada bi se tih 2 milijarde kuna dodatnog poreza podijelilo direktno svakom stanovniku Hrvatske, svatko bi dobio više od 500 kuna. Četveročlana obitelj bi dobila 2000 kuna, ili 265 eura, samo kada bi se porez na ekstraprofit podijelio direktno građanima”, kaže Perković i dodaje da je ministar i obećao da će novi porez biti namijenjen socijalno ugroženim građanima.
“Izričito su navedeni umirovljenici s malim mirovinama i oni koji primaju dječji doplatak”, podsjeća Perković. Dodaje kako trenutno dječji doplatak prima oko 270 tisuća djece, a ukupno je 1.23 milijuna umirovljenika.
“Kada bi se umirovljenicima podijelila sredstva prikupljena novim porezom, a ne samo onima s najmanjim mirovinama, i svoj djeci koja primaju dječji doplatak, svako bi dijete i svaki umirovljenik mogli dobiti više od 1300 kuna”, kaže Perković i dodaje kako je ipak realnije da će se dobar dio tih sredstava “izgubiti” u bespućima državnog proračuna.
“Vlada je odlučila uzeti novac od privatnog sektora”
Također Perković smatra kako je glavni cilj ovog novog poreza taj da država troškove inflacije prebaci na poduzetnike.
“Kako nema želje ni hrabrosti za rezanje troškova javne države, a da bi se pronašli novi izvori njihova financiranja, vlada je odlučila uzeti od privatnog sektora”, smatra Perković.
Dodao je i to da su građani navikli na to da javni sektor nije sposoban ni za što osim parazitirati na privatnome.
“Ali nažalost oni uz to još i lažu da u ovoj krizi privatni sektor nije uplatio svoj doprinos”, kaže Perković i dodaje da je ovaj solidarni doprinos uplaćen preko postojećih poreza.
“Jedini razlog zbog čega država nema dovoljno za najugroženije je taj što javni sektor ne može iskoristiti ni novac koji je darovala EU”, rekao je za N1 Branimir Perković.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!