Potrošnja u maloprodaji pala 11. mjesec zaredom

Ekonomija 12. ožu 202113:46 0 komentara
supermarket, trgovina, dućan,
Unsplash/Ilustracija

U Hrvatskoj je u siječnju ove godine potrošnja u maloprodaji oslabila 0,3 posto na godišnjoj razini, što je već 11. mjesec zaredom kako je pala, no sporije nego proteklih mjeseci.

Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je u petak izvješće o prometu u trgovini na malo, a prema kalendarski prilagođenim podacima, potrošnja je u siječnju porasla za 4,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na siječanj 2019. pala za 0,3 posto.

To je već 11. mjesec zaredom kako je potrošnja pod utjecajem koronakrize pala na godišnjoj razini, no blaže u odnosu na 3,2-postotni pad u prosincu.

Iz DZS-a napominju kako je to najblaži pad realnog prometa od trgovine na malo na godišnjoj razini od ožujka 2020. godine.

Pritom je najviše porastao promet od trgovine na malo hranom, pićem i duhanskim proizvodima, za 5,6 posto. I u svim ostalim kategorijama ostvaren je godišnji rast prometa, izuzev u ostalim djelatnostima, gdje je zabilježen pad prometa po stopi od 8,7 posto, dok je u trgovini neprehrambenim proizvodima (osim trgovine motornim gorivima i mazivima) promet ostao na istoj razini kao u siječnju 2020., pokazuju podaci DZS-a.

Analitičari Riffeisenbank Austria (RBA) očekuju u svom osnovnom scenariju, ove godine očekuju stopu rasta maloprodaje od 4,5 posto,

“Iako će i u nastavku godine kretanja u maloprodaji i dalje biti otežana negativnim utjecajem pandemije, očekujemo kako će utjecaj izrazito niske baze već s podacima za ožujak doprinijeti nešto povoljnijim kretanjima što će podržati oporavak koji očekujemo u drugom tromjesečju. Navedena očekivanja uključuju povoljnu epidemiološku sliku i ubrzavanje dinamike cijepljenja. Kretanja u maloprodaji bit će posebno osjetljiva, jer upravo u drugom tromjesečju započinje uobičajena ovisnost o turizmu. U osnovnom scenariju očekujemo oporavak maloprodaje uz godišnju stopu rasta od 4,5 posto u 2021. godini, ističu analitičari RBA.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!