SAD bi 2022. trebao postati najveći izvoznik LNG-a

Ekonomija 21. pro 202113:14 0 komentara
Daniel LEAL / AFP / Ilustracija

Sjedinjene Države trebale bi 2022. postati najveći svjetski izvoznik ukapljenog prirodnog plina (LNG), prestižući Katar i Australiju, te bi tu titulu mogle nositi još godinama.

U godini u kojoj su Kina i druga velika gospodarstva u Europi i Aziji pokušavale pronaći dovoljno zaliha za grijanje i proizvodnju električne energije, SAD je čuvao zalihe koje će rasti u nadolazećim godinama.

Globalna potražnja za LNG-om dostiže rekordne razine svake godine od 2015., uglavnom zbog rastuće potražnje u Kini i ostatku Azije. Veći dio tog globalnog apetita zadovoljen je stalnim rastom izvoza američkog LNG-a, koji je rušio rekorde svake godine od 2016., a spreman je nastaviti i 2022. godine.

Američka uprava energetiku EIA predviđa da će američki izvoz LNG-a dosegnuti 11,5 milijardi kubičnih stopa dnevno (bcfd) u 2022. To bi činilo otprilike 22 posto očekivane svjetske potražnje LNG-a od 53,3 bcfd iduće godine, prema analitičarima Goldman Sachsa te bi time SAD prestigao Australija i Katar, dva trenutno najveća izvoznika.

Jedna milijarda bcfda dovoljno je plina za oko pet milijuna američkih domova na dan.

SAD bi trebao ostati najveći izvoznik LNG-a po količinama do otprilike 2025., kada bi Katar ponovno mogao preuzeti vodstvo zbog proširenja polja North Field. No, kako neki američki proizvođači počinju graditi nova postrojenja za izvoz LNG-a, SAD se možda neće morati odreći krune.

Glavni američki proizvođači poput Cheniere Energy, najveći američki izvoznik, posljednjih su mjeseci potpisali brojne dugoročne ugovore o prodaji LNG-a koji bi im trebali omogućiti da osiguraju financiranje potrebno za nastavak dodatnih projekata vrijednih više milijardi dolara.

Mnogi od tih dugoročnih ugovora potpisani su s kineskim kupcima.

Do sada je u 2021. većina američkog LNG-a otišla u Aziju, od čega oko 13 posto u Južnu Koreju, 13 posto u Kinu, a 10 posto u Japan, prema američkim energetskim podacima. I u 2020. su te tri zemlje bile vodeće po kupnji.

Rast američkog LNG izvoza pomaže ljudima diljem svijeta da “dobiju veći pristup bogatom proizvodu po razumnoj cijeni koji pomaže u ublažavanju trenutne svjetske energetske krize”, rekao je izvršni direktor Centra za ukapljeni prirodni plin (CLNG) Charlie Riedl.

Također, industrija nafte i plina promiče prirodni plin kao fosilno gorivo koje manje zagađuje od ugljena ili nafte. Plin gori čistije, pa prelazak s ugljena smanjuje emisije, iako neizgoreni plin ili metan ispušten u atmosferu uvelike pridonose globalnom zatopljenju.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!