Šefovi telekoma traže od EU-a da i tehnološki divovi dijele troškove ulaganja

Ekonomija 15. velj 202214:24 0 komentara
Pixabay

Direktori Deutsche Telekoma, kompanija Orange, Telefónica i Vodafone pozvali su europske dužnosnike da pritisnu tehnološke divove da pridonesu širenju internetske infrastrukture.

Divovi industrije telekoma optužili su tvrtke poput Netflixa i YouTubea da imaju korist od njihovih multimilijunskih ulaganja, a da sami financijski ne pridonose ništa.

Ovaj poziv stiže u vrijeme kada streaming, društvene mreže i gaming industrija zauzima sve više i više kapaciteta internetskih mreža, što stvara dodatni pritisak pružateljima usluga interneta.

Kompanije poput Vodafonea i Orangea su zbog toga bile primorane uložiti velike svote novca u bakrene i optičke mreže da bi ih ubrzale, kao i u širenje 5G mreže, a sve zbog sve veće i veće potražnje.

To je imalo negativne posljedice na profitabilnost, a europski telekom sektor porastao je na 52,5 milijardi eura u 2020. godini, što je najveća razina u posljednjih šest godina.

U otvorenom pismu objavljenom u Financial Timesu, šefovi telekoma kažu da „taj teret mora biti podijeljen na proporcionalniji način.“

Naglasili su svoju slabu pregovaračku poziciju i upozorili da bi Europa mogla zaostati za ostatkom svijeta ako se nešto ne poduzme po pitanju te neravnoteže.

„Sada hitno pozivamo dužnosnike da uvedu pravila na razini Europske unije koja bi ove principe pretvorila u stvarnost,“ navedeno je u pismu koje potpisuju José María Álvarez-Pallete, izvršni direktor kompanije Telefónica, Tim Höttges, izvršni direktor Deutsche Telekoma, Nick Read, izvršni direktor Vodafonea, i Stéphane Richard, izvršni direktor i rukovoditelj na odlasku Orangea.

Pismo je objavljeno nakon što je Europska komisija prošlog mjeseca objavila prijedlog svoje deklaracije o digitalnim pravima, u kojem je navedeno da „svi sudionici na tržištu koji ostvaruju korist od digitalne transformacije… pošteno i proporcionalno pridonose trošku javnih dobara, usluga i infrastruktura.“

Još jedno pismo, koje potpisuju izvršni direktori KPN-a, BT-a, Telekoma Austrije, Proximusa, Altice Portugal, Telia Company, Swisscoma i Telenora, već je objavljeno prošlog studenog.

U zajedničkoj izjavi rečeno je: „Sve veći dio prometa na mrežama stvaraju, i na njima zarađuju, platforme tehnoloških divova, ali to zahtijeva kontinuirano, intenzivno ulaganje u mrežu i planiranje od strane telekomunikacijskog sektora.“

„Ovaj model – koji omogućava građanima Europske unije da uživaju u plodovima digitalne transformacije – može biti održiv jedino ako tehnološki divovi također pošteno doprinesu troškovima,“ navode.

Tvrtke za streaming videa su predložile da pružatelji usluga ne bi trebali kompanijama naplaćivati drugačije cijene ovisno o korištenju ili sadržaju.

U komentaru na ovaj potez, direktor odjela za korisnike i povezanost u CSS Insightu, Kester Mann, rekao je: „Vodeći europski operatori se već dugo žale da im teret regulacije otežava ostvarenje poštenog povrata na skupa ulaganja u mreže, i ovo zajedničko pismo samo dodatno naglašava mnoge argumente koje smo već ranije mnogo puta čuli.“

„Kako vrijednost povezanosti sve više i više raste, što smo i vidjeli po ključnoj ulozi koju su pružatelji internetskih usluga odigrali tijekom pandemije, sada bi moglo biti pravo vrijeme za kampanju za veću fleksibilnost. Nadalje, Europska unija počela je pokazivati veću spremnost da se suprotstavi tehnološkim gigantima i zaštiti potrošače,“ dodaje.

„Ova molba dolazi u vrijeme kada Europa riskira još veći zaostatak za vodećim američkim i azijskim tržištima. Također koincidira s još jednim izvještajem o jakom poslovanju velikih američkih igrača kao što su Amazon, Meta i Alphabet. U usporedbi s njima, europski operateri zabilježili su tek nešto više od minimalnog porasta u prihodima.“

Protuargument onome koji su dali telekom operateri jest da oni imaju značajnu korist od usluga koje pružaju tehnološki divovi, u trenutku dok žele nagovoriti korisnike da prijeđu na premium pakete i trude se ponuditi što raznovrsniju uslugu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!