Vijeće Udruženja poljoprivrede HGK, koje okuplja velika hrvatska poljoprivredna poduzeća, u četvrtak je od Ministarstva poljoprivrede zatražilo konačnu verziju izmjena Zakona o poljoprivednom zemljištu te predložilo izmjene Zakona o komunalnom gospodarstvu, a kako bi se zaštitili proizvođači.
Predsjednik Vijeća Vlado Čondić Galinčić je nakon sjednice Vijeća, koja je održana u osječkoj Županijskoj komori, novinarima izjavio kako su neke članice Komore nezadovoljne postojećim Zakonom o poljoprivrednom zemljištu, jer su, po prvi put u povijesti, dosadašnji korisnici koji su taj posao obavljali korektno, plaćali državi sve obveze i investirali bili dovedeni u poziciju da nisu u nekoj vrsti prioriteta, u zadržavanju toga resursa.
Nitko ne spori da se taj resurs izgubi, ako se ne plaćaju obveze, ako je zapušten, ako se ne proizvodi i ne investira, ali tražimo da poljoprivredni proizvođači koji korektno rade ostanu u tome statusu da se mogu i dalje razvijati, rekao je, podsjećajući da je javna rasprava o prijedlogu izmjena Zakona o poljoprivrednom zemljištu završena i očekuje se njegovo upućivanje u proceduru.
Podsjetio je i kako se, po informacijama iz Ministarstva poljoprivrede, u razdoblju do 2027. godine iz EU mogu dobiti značajna sredstva koja bi pomogla da se hrvatska poljoprivreda vrati na nekadašnju razinu, jer je proizvodnja drastično pala, s nekadašnjih 30 na 17 milijardi kuna. Kroz te programe to bi mogli vratiti, ali ako bude bilo neizvjesnosti oko poljoprivrednog zemlišta i okruženje bude nesigurno, ljudi neće investirati, upozorio je.
Govoreći o potrebi izmjena Zakona o komunalnom gospodarstvu ustvrdio je kako pojedine tvrtke “dobivaju nenormalno visoke račune za komunalne usluge, koje iznimno opterećuju poslovanje, a u nekim tvrtkama ti troškovi u cijeni proizvoda iznose već 18 posto”.
Ne bih govorio o općinskim načelnicima koji to rade, ali ako ti troškovi budu veći od troškova radnika ili energije takvu je proizvodnju nemoguće održati, jer ona je preskupa. Proizvođači nemaju mogućnosti žalbe ili intervencije, a lokalna samouprava ima pravo samostalno određivati koeficijente za takve usluge, donijeti odluku i poslati ugovor kojega vi ne morate potpisati, ali račun ćete svejedno dobiti, a ako ga ne platite, slijedi vam ovrha, upozorio je Čondić Galiničić.
Želimo razgovarati kako bi se zaštitilo proizvođače, istaknuo je,
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!