Zbog phishing poruke firma ostala bez stotina tisuća kuna. O čemu se radi?

Crna kronika 26. lis 202215:58 0 komentara
PU međimurska/Ilustracija

Povodom najnovijeg slučaja računalne prijevare u kojoj je ovaj put stradala jedna tvrtka iz Orehovice, PU međimurska objavila je novo upozorenje.

Kriminalistička policija zaprimila je u srijedu kaznenu prijavu od ovlaštenog zastupnika trgovačkog društva iz Orehovice prema kojoj je s njihovog poslovnog računa, otvorenog u jednoj od banaka u Hrvatskoj, nepoznati počinitelj isplatio nekoliko stotina tisuća kuna prema inozemstvu.

VEZANA VIJEST

“Dosad provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je kako je na službenu adresu elektroničke pošte oštećenog trgovačkog društva, zaprimljena lažna elektronička poruka banke (tzv. phishing mail) u kojoj je otvoren poslovni račun te je zatraženo ažuriranje podataka putem dostavljene poveznice. Otvaranjem poveznice, otvorena je lažna stranica banke za poslovne korisnike te su potom unijeti traženi podaci. Nakon unošenja traženih podataka zaprimljena je poruka o uspješnom ažuriranju te je onemogućen pristupiti internet bankarstvu. Odmah potom zaprimljena je obavijest o isplatama novčanih sredstava prema nepoznatim bankovnim računima u inozemstvu”, pripćila je policija.

Dodali su da će se protiv počinitelja podnijeti kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu.

Što su phishing poruke?

Iz policije su objavili i dodatno pojašnjenje da se ovdje radi o tzv. phishing porukama, odnosno obliku internetske prijevare u kojoj se pošiljatelj lažno predstavlja kao legitimna organizacija putem e-pošte s ciljem krađe povjerljivih podataka.

“Primjer su poruke e-pošte za koje se čini da ih je poslala banka u kojoj imate otvoreni poslovni ili neki drugi račun, a zapravo nije. Obično takve adrese e-poruka završavaju s domenom .com. Iako se u takvim e-porukama u zaglavlju prikazuje logotip banke, ne radi o porukama čiji je pošiljatelj vaša banka. U takvim phishing e-porukama nalaze se poveznice i privici, koje vam nije poslala banka, već su lažne”, navodi PU međimurska pa ističe dvije stvari koje je važno znati.

“Nemojte kliknuti na poveznice ili otvarati privitke iz takvih e-poruka. Nemojte odgovarati na takve e-poruke te ih odmah obrišite.”

Savjetuju da se u slučaju primanja sumnjive e-pošte putem koje se zahtijevaju povjerljivi i tajni podaci potrebni za autorizaciju bankarskih transakcija, odmah osobno obratite djelatnicima vaše banke.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!