Iz krize u krizu, generacija koja bi 2024. prvi put trebala izaći na izbore u Europi, kao da ne poznaje „redovno stanje“. Kriza eurozone, izbjeglička kriza, pandemija, rat u Ukrajini, izvanredne okolnosti narušavaju psihološko stanje i socio-ekonomske perspektive mladih. Na sklizak teren nestabilnosti i nejednakosti ulaze različite radikalne tendencije, a u svijetu neizvjesne budućnosti oni koji bi je trebali stvarati, od iste strahuju. Generacija koja ne poznaje više nikoga s neposrednim iskustvom Drugog svjetskog rata, generacija koja gleda kako se korupcija ne kažnjava ili ne presuđuje godinama, generacija je koja se ne osjeća sigurnom.
U četvrtoj epizodi serijala Glasači 2024 govorimo o aktualnom trenutku, strahovima i dubokim procesima koji se tiču mladih i koji se u kritičnom stanju za Europu trebaju hitno adresirati. Nejednakosti su plodno tlo za sijanje mržnje i straha, problem starenja kontinenta i migracija, kažu mladi, ne smije se rješavati samo produljenjem radnog vijeka, a odmicanje pogleda od klimatskih promjena vodi nas do sve radikalnijih akcija.
U emisiji govore: Lucija Karnelutti, prva mlada EU izaslanica pri Ujedinjenim narodima, Ibrahim Oussari, osnivač start-up inkubatora MolenGeek, Lora Rajić i Sara Matić iz klimatskog pokreta Extinction Rebellion te #Glasači2024 eksperti: Kosta Bovan i Berto Šalaj s Fakulteta političkih znanosti, Dunja Potočnik s Instituta za društvena istraživanja, novinari Marko Matijević i Dora Kršul.
Četvrta epizoda serijala Glasači2024 – Kognitivna disonanca, u subotu, 25. veljače u 20h.
Autorica: Ivana Dragičević
Serija je realizirana u suradnji s Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!