Direktorica tvrtke u privatnom sektoru: Naš posao počinje nakon COP26 samita

Klimatske promjene 04. stu 202122:11 0 komentara
N1

Naša meteorologinja Tea Blažević u Glasgowu je na klimatskoj konferenciji COP26. Tamo je razgovarala s Julie Kae, koja je izvršna direktorica tvrtke Qlik, koja je u privatnom vlasništvu.

Današnji je dan posvećen financijama, kažu da moramo mobilizirati privatni sektor. Vi radite za privatni sektor, za tvrtku Qlik. Što nam možete reći?

Kae: Silno je važno mobilizirati financijska sredstva nužna za to da tvrtke, gradovi i države ostvare svoje ciljeve. Bez financijskih paketa koji će to poduprijeti upitno je hoćemo li postići ono što moramo i onom brzinom kojom moramo.

Predsjednik COP-a Sharma rekao je da je više javnog i privatnog financiranja za borbu protiv klimatskih promjena nego ikad. Što vi mislite?

Kae: Pozdravljam organizacije koje doprinose s financijskim sredstvima potrebnima da bi se ostvarili klimatski ciljevi. Ono što nije nužno uračunato jest količina sredstava koje privatne organizacije poput nas, Qlika, zapravo investiraju u inicijative koje imaju pozitivan učinak na klimu. To se ne uračunava u paket financiranja za klimu, ali organizacije zapravo doprinose promjenama…

Kažu da treba biti više ulaganja privatnog sektora.

Kae: Upravo tako. Neke organizacije iz privatnog sektora obavljaju sjajan posao i mnogo ulažu. Međutim, previše je onih u privatnom sektoru koji ne čine dovoljno. Nastojimo biti tvrtka koja je nadahnuće drugim tvrtkama kako bi dale veći doprinos, kao što to mi činimo. Ali apsolutno ste u pravu, većina tvrtki ne čini dovoljno i te tvrtke i njihove čelnike moramo potaknuti da se više potrude te ulože više resursa i financijskih sredstava kako bismo ostvarili ciljeve.

Što očekujete od konferencije COP26?

Kae: Područjem na kojem mi radimo ovakve konferencije nužno se ne bave. Na konferencijama poput COP-a daju se obećanja, postižu dogovori i zemlje daju izjave o ciljevima, postizanju tih ciljeva i vremenskim okvirima, što je neophodno. Ali ono o čemu se nužno ne govori onoliko koliko bi se trebalo jest to kako ćemo postići te ciljeve i koji će nam alati, tehnologije i inovacije pomoći da ostvarimo te ciljeve koje smo si zacrtali ovdje na COP-u. A to je područje kojim se mi bavimo. Naš posao zapravo počinje nakon COP-a. Pomažemo privatnim organizacijama, nevladinom sektoru, vladama, gradovima da iskoriste informacije koje imaju i povežu ih s ciljevima koje žele ostvariti. Michael Bloomberg je to najbolje sročio: „Ne možeš upravljati onime što ne možeš izmjeriti“, a mi se bavimo mjerenjem. Organizacijama pružamo alate kako bi mogle procijeniti okruženje u kojem posluju i napredak koji ostvaruju te kreirati realna rješenja kako bi mogle ostvariti ciljeve, one ciljeve koji će biti dio dogovora koji će biti postignut na COP-u. Dakle, velik dio našeg posla odvija se nakon COP-a, pomažemo organizacijama da postignu ciljeve i mjere napredak.

Isto tako, moramo reći da obećanja nisu planovi.

Kae: Upravo tako! Obećanja su važna jer ljude moramo moći pozvati na odgovornost u vezi s tim obećanjima. Mladi i svi ovdje na COP-u potiču naše lidere da daju obećanja, ali moramo se držati tih obećanja i biti u mogućnosti izvijestiti o stvarnom napretku i transparentnosti o tome jesmo li ili nismo na pravom putu. A to je nešto što donekle nedostaje, puno se govori o velikim brojevima, ali prava rješenja…

Govore o bilijunima američkih dolara, radi se o mnogo novca.

Kae: Mnogo novca, ali na što i kako će se potrošiti? I što su najveći prioriteti za potrošnju tog novca i mjerenje napretka? Dakle, važna su djela, a ne obećanja. Kao što ste i rekli, obećanja nisu planovi. Nakon COP-a slijedi pravi posao, treba se pobrinuti da ti planovi budu provedeni, novac odgovarajuće raspodijeljen i da mjerimo napredak. Ako shvatimo da nešto funkcionira, uložimo još veće napore i nastavimo s time, a ako shvatimo da ne funkcionira, promijenimo smjer. Ali moramo biti sposobni to spoznati, no to nećemo uspjeti ako ne pokrenemo programe i procese kojima možemo mjeriti kako napredujemo s ostvarenjem ciljeva.

Sva događanja i intervjue sa samita COP26 možete pronaći ovdje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!