VIDEO Razgovarali smo s prosvjednicima u Glasgowu: Umorni smo od istih obećanja

Klimatske promjene 05. stu 202121:15 0 komentara
DANIEL LEAL-OLIVAS / AFP

Tisuće mladih aktivista u petak su izašli na ulice Glasgowa kako bi prosvjedovali protiv, kako kažu, opasnog nedostatak djelovanja čelnika na klimatskom samitu COP26.

Naša reporterka Tea Blažević koja svaki dan u emisiji Klimatska budućnost izvještava s ove konferencije, razgovarala je s prosvjednicima. Evo što su joj rekli.

Zašto prosvjedujete?

“Prosvjedujemo zato što se klima mijenja i svijet trpi posljedice, ali svjetski vođe koji ovdje sjede iza zatvorenih vrata to ne razumiju. Oni samo pričaju o velikim, krasnim obećanjima, ali ništa se ne poduzima. Ja sam iz Brazila, naši životi i životi onih najizloženijih su ugroženi i ta lažna, dugoročna obećanja nisu efikasna. Ovdje smo da bismo zahtijevali da netko preuzme odgovornost za najranjivije i štetu koju trpe. Svi smo u istoj situaciji, ali neki su ovom krizom pogođeni mnogo više.”

VEZANE VIJESTI

“Mlade ljude se ovdje ne sluša iako su nas pozvali. Samo koriste našu prisutnost da bi se pretvarali da nas uključuju, ali nije nam dopušteno da pristupimo mjestima gdje se odluke zaista donose. To ništa neće promijeniti i ovdje smo jer smo umorni od uvijek istih, ispraznih obećanja i želimo vidjeti konkretne promjene. Ovdje se govori o našoj sadašnjosti, o našoj budućnosti.”

Što zahtijevate?

“Zahtijevamo da na snazi ostane plan o zadržavanju zatopljenja unutar okvira od 1.5 stupnjeva Celzijusa. Važno je da nastavimo pritiskati vlade i da naš planet i ljudska prava stavimo ispred ekonomskih interesa. Želimo da vlade i političari počnu brinuti o nama i slušati nas.”

“Dolazim sa sjevera Indije. Dosad smo sudjelovali u mnogo pokreta za spas klime. Vlastitim očima možemo vidjeti posljedice klimatskih promjena. Ove godine je već izgubljeno toliko života. Glečeri se tope, u veljači je prije bilo snijega. Događaju se odroni zemlje. To sve otežava život ljudima u Indiji, pogotovo mladima. Ljudi tamo ovise o šumama, a sada više nemaju od čega živjeti, nemaju što jesti, u potpunosti su ovisni o klimi. Ono što želimo i očekujemo od državnih čelnika je da preuzmu odgovornost, da shvate koliko je situacija hitna i da moraju nešto poduzeti odmah. Mi, mladi, polažemo moralno pravo na budućnost i želimo sudjelovati na razinama gdje se odlučuje o politikama. Ne želimo da se pregovori odvijaju iza zatvorenih vrata. Slavimo dan mladih i želimo da mladi budu dio pregovora, ne samo kao promatrači, već i da njihova riječ ima težinu i da mogu sudjelovati u stvaranju vlastite budućnosti. Mi smo ti koji će morati trpjeti posljedice. Postoji jedna mantra na Hindi jeziku, znači „borit ćemo se i pobijedit ćemo”, možete ponavljati za mnom.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!