Ljekovita superhrana koja najobičnije jelo pretvara u remKomorač se u kuhinji osobito dobro slaže s ribom, rajčicama, maslinovim uljem i parmezanom, a može se poslužiti sirov, ispeći u pećnici ili dodati juhama i varivima
Komorač, koromač ili slatki kopar je divlja začinska biljka iz porodice štitarki (Foeniculum vulgare) koja se u kulinarstvu najčešće upotrebljava kao prilog jelima od ribe i mesa. Stari Grci, Rimljani i Egipćani koristili su je prije nekoliko tisuća godina kao sredstvo liječenje za različitih tegoba – od jačanja krvi i vida do suzbijanja simptoma bolesti srca, kardiovaskularnih tegoba i gihta, piše Pun Kufer.
Ova aromatična biljka slatkastog okusa nalik na anis uspješno pročišćuje crijeva, bubrege, jetru i želudac, olakšava disanje te potiče izlučenje sekreta iz pluća kod pušača. Umiruje živčani sustav, zaustavlja krvarenja, smanjuje glavobolje i upalne procese u organizmu. Od komorača se rade različiti ljekoviti pripravci u obliku čaja, praška i ulja, a koristi se i za pripremu rakija i travarica.
U stotinu grama korijena komorača nalazi se tek tridesetak kalorija zbog čega se preporučuje osobama koje paze na održavanje težine i gubitak kilograma. Bogata je prehrambenim vlaknima, izvrstan je izvor vitamina C i kalija, a sadrži i dosta mangana. Sjemenke komorača su mnogo kaloričnije, te dobar izvor bjelančevina za vegane i vegetarijance.
Komorač je iznimno korisna namirnica u kuhinji jer se može iskoristiti od vrha do korijena. Korijen se može peći, pirjati, kuhati ili poslužiti sirov na salatu s malo maslinovog ulja i začinima. Ubaciti ga možete u omlete i quicheve, ispeći ga s ribom, od njega napraviti juhu, rižoto ili pire. Osobito se dobro slaže s morskim plodovima, rajčicom, maslinama i sirom parmezanom, a može se kombinirati s mesom peradi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.