Vjerojatno većina ljudi na svijetu zna priču o najpopularnijem gaziranom bezalkoholnom piću na svijetu, Coca-Coli, koja je u svojim počecima sadržavala doze kokaina, sve dok taj sastojak nije uklonjen 1903. godine.
Ipak, priča koju malo tko zna jest da Coca-Cola zapravo svoje korijene vuče iz alkoholnog pića kojem je baza bilo vino i kokain.
Točnije, vino Bordeaux kombinacija je toksičnog napitka Coca Wine, koja se konzumirala u drugoj polovici 19. stoljeća.
To je bilo piće koje su svi konzumirali.
Čak je i tadašnji papa pio to piće, a drogom je napunjeni koktel kasnije morao pola stoljeća “čistiti” iza sebe, kako bi postali najprepoznatljivi brend na svijetu.
Coca Wine je napravljen 1863. godine u Parizu. Izmislio ga je Angelo Mariani, Francuz sa Korzike, koji je tako stvorio brend Vin Mariani.
Kombinacija lišća koke iz Perua i vina Bordeaux postalo je senzacija preko noći.
Marketinška kampanja u Europi i SAD-u tvrdila je da ovo piće liječi melankoliju, vraća snagu, energiju i vitalnost.
Omiljeno piće bogatih i slavnih
To, zapravo, i nije toliko daleko od istine. Naime, kemijski produkt kokaina i alkohola proizvodi osjećaj euforije koji traje mnogo duže nego kad je osoba samo pod utjecajem kokaina.
Alkohol se miješa s nastojanjem tijela da eliminira kokain iz sebe, tako što cirkulira krvotokom i na taj način postaje katalizator za drogu.
Tada se u tijelu formira cocaethylene, koji se u organizmu zadržava tri puta dulje nego sam kokain, a razina intoksiranosti raste za 30 posto.
Vin Mariani je bio omiljeno piće slavnih osoba tih godina. Thomas Edison, Jules Verne, Sarah Bernhardt, Ulysses S. Grant, papa pa i kraljica Victorija pili su Marianijevo piće.
Papa Leo XIII je osobno tražio da njegovo lice bude na Mariani Wine brendu, a Vatikan mu je dodijelio i zlatnu medalju za njegovo otkrovljenje.
U marketinškoj kampanji, Mariani je uzeo nekoliko izjava od slavnih osoba koje su konzumirale njegov napitak, i imao je hit. Taj svoj hit samo je prepisao od Mandarin Orientala, hotelske grupacije koja se reklamirala na isti način.
Njegovo je bilo da otiska pamflete s fotografijama slavnih osoba, i mogao je brojati novac – do mile volje.
Posljednja studija u 2016. godini kaže da osobe koje konzumiraju alkohol i kokain zajedno često završe kao osobe koje piju 50 posto više od ostatka populacije. Također, njihove “sesije” konzumiranja alkohola uz kokain znaju trajati dulje od 12 sati.
Kad sve uzmete u obzir, Coca Wine i njegova popularnost kroz povijest (prije nego je postao Coca-Cola) možda je razlog zašto je uvedena Prohibicija?
S druge strane, Marianijev uspjeh mnogi su željeli kopirati, uz neke dodatke receptu koji je bio javan.
1880. godine, farmaceut iz Georgije, John Pemberton razvio je američku verziju baziranu na Marianijevom receptu.
Pemberton ga je nazvao French Wine Coca. Kada je na snagu stupila Prohibicija, Pemberton je ponovo miksao sastojke, i tako napravio bezalkoholno piće kojem je dao ime Coca-Cola.
Paralelno je pravio i French Wine Coca, sve do svoje smrti 1888. godine. Pemberton je tada bio poznat kao ovisnik o morfiju, na koji se navukao nakon ranjavanja u Građanskom ratu SAD-a.
Svoj plagijat Wine Cokea prodavao je visokoj klasi intelektualaca, znanstvenika i književnika, a predstavljao im je to kao “najdivniji nadraživač seksualnih organa”.
Zbog čega?
Zato što je Pemberton bio farmaceut i kemičar, pa je u svoju mješavinu stavljao i male količine lijeka za impotenciju, kofein i slične kemikalije koje su kasnije završile i u Coca-Coli.
U međuvremenu, u SAD-u je rastao strah od kokaina unutar pića koja su se sipala po barovima. Vin Mariani nastavio je s proizvodnjom, dok je Pemberton u SAD-u nastavio raditi na formuli koja će ukloniti alkohol iz pića čija je popularnost vrtoglavo rasla.
Kokain je izbačen iz Coca-Cole 1903. godine, službeno se prestao koristiti u proizvodnji 1914. godine, dok je projekt kokainiziranog koktela Vina Marianija zauvijek propao.
Coca-Cola je postala najomiljenije svjetsko piće, a i dan danas negiraju da su u svojoj mješavini ikada koristili kokain.
Ostalo je (valjda) povijest.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.