Letovi danas traju duže nego prije 50 godina

Shutterstock/Ilustracija

Let avionom od točke A do točke B danas traje duže nego što je slučaj bio prije pet desetljeća. Više je razloga za ovu pojavu, a jedna od njih je - štednja.

Let od New Yorka do Houstona u Teksasu danas je skoro čitav sat duži nego što je to bilo 1973. godine. Nekada je trajao dva sata i 37 minuta, a sada su za istu rutu potrebna tri sata i 50 minuta.

Nekoliko faktora uzrokuje duže letove i pored modernijih i sofisticiranijih aviona. Jedan od glavnih razloga je gužva na nebu i na aerodromima, koja je neusporediva s onom od prije nekoliko desetljeća kada je broj dolaznih i odlaznih letova bio znatno manji.

“Vrijeme leta se računa od momenta kada se na avionu otkoči parking kočnica ‘on push back’ do trenutka kada se kočnica aktivira na dolaznom ‘gateu’“, objašnjava pilot Chris Cuck. To znači da se čekanje aviona na pisti u redu za poletanje, kao i lagan prilazak ‘gateu’, također, računaju u vrijeme leta.

Drugi bitan faktor koji utječe na dužinu leta je novac. Business Insider otkriva da su aviokompanije u stanju uštedjeti milijune dolara tako što će avioni letjeti sporije.

“Od 2002. to 2012. cijena goriva je otišla sa 70 centi po galonu na preko tri dolara“, piše Business Insider i dodaje da je američka kompanija JetBlue 2008. godine uštedjela 13,6 milijuna dolara produžavajući vrijeme leta za samo dvije minute.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.