Na dan kada ste kupili perilicu za posuđe, bili ste uvjereni da nema više pranja na ruke, zar ne? Možda ipak nije tako jer je neki kuhinjski pribor puno bolje prati na ruke, a ne u perilici za suđe.
Jedan predmet nikada, ali baš nikada, ne bi smio završiti na pranju u perilici, a to je vaš kvalitetan nož za rezanje. Vrijedan je, skup i vaša ga perilica najvjerojatnije ‘ubija’ malo pomalo, piše Jutarnji list.
Što se zaista događa s nožem kad ga perete u perilici?
Prvo, okružen je vlagom i vrućinom. Ni vi ne volite kada ste mokri i kad vam je vruće, isto vrijedi i za vaš nož. Vlaga i visoka temperatura u perilici mogu prilično negativno utjecati i na oštricu i na dršku. Ovo posebno vrijedi za noževe s drvenom drškom i oštricom od karbonskog čelika.
Drugo, turbulencija. Ona može dovesti do toga da vaš nož udara u štogod da se nalazi pokraj njega, što može uništiti oštricu. Keramički noževi su tu u još većoj opasnosti, budući da su lomljiviji.
Treće, sredstvo za pranje posuđa. Deterdženti za pranje posuđa nisu dobri ni za samu perilicu, a ni za noževe. Zbog njih mogu izgubiti boju i zahrđati.
Na posljetku, stavljanje noževa u perilicu može oštetiti ostatak vašeg posuđa. Ako ih okrenete prema dolje, mogu oštetiti košaricu za pribor za jelo. Ako ih okrenete prema gore, riskirate ozljedu.
Kako biste trebali prati vaše noževe?
U vrućoj (ne kipućoj, ali ipak malo toplijoj) vodi. Ako je nož mastan, iskoristite mrvicu sredstva za pranje posuđa, ali u većini slučajeva voda je dovoljna.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.