Nutricionisti tvrde da je slanina u redu, no morate ju tretirati kao poslasticu, ne kao pravilo u prehrani i biti oprezni s unosom količine. Mlađi smiju dvije kriške tjedno, a oni stariji i bolesni manje.
Ne postoji niti jedan nutricionist na svijetu koji će vam u 2018. reći da baš nikada u životu ne smijete jesti određenu vrstu hrane, a tako je i sa slaninom, piše Huffington post.
“Slanina je hrana koju uvrštavama u kategoriju ‘ponekad’. Vjerujem da slanina ne bi trebala biti sastavni dio svakodnevne prehrane, nego bi ju trebalo jesti povremeno. Slanina je u toj kategoriji jer sadrži ekstremno visoki udio masti”, objasnila je nutricionistkinja Nikki Ostrower.
U brojkama to znači da dvije kriške slanine sadrže 70 kalorija od čega 2 grama zasićenih masti što je 10% dnevnog preporučenog unosa. Sadrži i 30 miligrama kolesterola ,što je 10% dnevno preporučenog unosa kolesterola i 360 miligrama natrija što je 15% preporučene dnevne količine.
Holistička nutricionistkinja Meg Hager kaže da unos količine slanine varira od osobe do osobe.
“Dvije kriške slanine tjedno dobre su za zdravu, mladu osobu koja ne pati od kroničnih oboljenja, dok je kod starijih i kroničnih bolesnika preporuka dvije kriške mjesečno”, savjetuje.
Kako pripremiti idealnu slaninu?
Sve slanine nisu jednake. Prednost imaju one koje nisu tvornički tretirane i konzervirane, nego slanina dobivena od domaćih svinja.
“Prehrana svinja uzgajanih za masovnu proizvodnju uglavnom se bazira na soji i kukuruzu pa imaju visoku razinu omega 6 zasićenih masnih kiselina u svom krvotoku. Domaće svinje napasaju se travom, lišćem i orašastim plodovima. Ovakva prehrana svinjama daje više zdravih, omega 3 kiselina”, objašnjava nutricionistkinja Ostrower te dodaje kako je pečenje slanine najzdraviji način pripreme.
“Trakice slanine postavite na stalak za pečenje i pržite na 400 stupnjeva 15 do 20 minuta dok se sasvim ne ispeku”, savjetuje.
Nutricionistkinja Stacy Leung objašnjava kako slaninu možete ispeći na tavi bez da dodajete ulje.
“S obzirom da u sebi sadrži dovoljno masti, slanina se može pržiti sama. Ako kriške stavite direktno na tavu bez ulja, dobit ćete slaninu s manjim udjelom masti”, kaže.
Zamjene za slaninu o kojima biste trebali razmisliti
Iako nisu toliko ukusne kao dobra, stara slanina, zamjene za slaninu su dobre jer ih možete jesti u puno većim količinama.
“Moja preporuka je slanina od tempeha (indonezijski pripravak od soje), kao i slanina od gljiva. Imaju mesni okus prave slanine, a mogu se pripremiti tako da budu hrskave”, svjetuje.
Nutricionistkinja Tamar Samuels dodaje kako je i slanina od puretine dobra zamjena, osobito za ljude koji imaju predispoziciju za dobivanje raka debelog crijeva.
“Slanina od puretine u sebi sadrži manje hem željeza koje je kancerogeno. Kao alternativu, preskočila bih sve biljne zamjene jer sadrže procesuirane biljne proteine koji su teški za probavu. Doduše, slanina od patliđana je izvrsna i sa slaninom od cjelovite biljke ne možete pogriješiti”, tvrdi.
Jela sa slaninom koja odobravaju nutricionisti
Samuels savjetuje jaja sa slaninom uz prilog slatkog krumpira, dok Ostrower voli sendvič sa slaninom, salatom i rajčicom uz dodatak avokada.
“Prerežem avokado na pola, odstranim sredinu, pomiješam salatu, slaninu, rajčicu, sok od limuna i sol pa sve to stavim u avokado. Izvrstan obrok”, objasnila je.
Hager ima svoj omiljeni recept od vegetarijanske slanine:
“Komadiće domaće tempeh slanine dodajem na salate i u juhe, u tjesteninu sa sirom i posebno na sendviče”, preporučuje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.