Osim promjenom životnih navika, mitesera se možete riješiti i jednostavnim maskama od namirnica iz vaše kuhinje.
Svatko je barem jednom u životu na licu ili tijelu primijetio malu crnu točkicu, odnosno miteser i pokušao je istisnuti. Iako djeluju poput prištića, miteseri ne spadaju u tu skupinu, već su nakupine sebuma, koji se prirodno nalazi u našoj koži, te mrtvih stanica.
Na površini su crni zbog oksidacije, dok je ostatak žućkast, a najčešće se pojavljuju kod masne kože jer ona izlučuje više sebuma, iako se mogu pojaviti i na suhoj ili mješovitoj. Mjesto gdje se ove male napasti obično pojavljuju je lice i to nos, čelo i brada, no možemo ih naći i na dekolteu, leđima ili stražnjici.
Razlikujte mitesere od sebacealnih nakupina
Ipak, mitesere lako možemo zamijeniti sa sebacealnim nakupinama koje se obično nalaze na nosu i zapravo su proširene pore ispunjene sebumom, no on ne oksidira pa crni vrh izostaje. Sebacealne nakupine sadrže mješavinu sebuma, keratinocita i nečistoća i nemoguće ih se u potpunosti riješiti jer koža non stop ispušta sebum i to nije nešto što bi vas trebalo zabrinjavati.
Ničija koža nije savršena, svaka ima vidljive pore i to je sasvim normalno. Sebacealne nakupine, dakle, neće se pretvoriti u mitesere niti ih trebate posebno tretirati, no mogu se manje vidjeti ako vodite redovitu brigu o vašoj koži.
Maske protiv mitesera možete napraviti kod kuće
Protiv mitesera ima nekoliko rješenja. Prvo je, naravno, promjena životnih navika – izbacivanje prerađenih namirnica, šećera, loših ugljikohidrata, a povećanje konzumacije proteina, mikronutrijenata (vitamini i minerali), redovit san, boravak na zraku i tjelovježba.
Drugo rješenje nalazi se u redovitoj rutini njege lica, koja uključuje temeljito čišćenje blagim proizvodima te njega tonikom, serumima, kremama i posebnim tretmanima koje obično sadrže salicilnu kiselinu. Ona odlično djeluje na akne, prištiće i mitesere jer ubija bakterije i smanjuje crvenilo.
Maske protiv mitesera također mogu pomoći, a lako ih možemo napraviti kod kuće od sastojaka koje već imamo. One će dubinski očistiti pore i izvući prljavštinu, a redovitom upotrebom mogu i spriječiti nastanak mitesera. Ipak, u ničemu nije dobro pretjerivati pa tako ni s maskama. Tretman jednom tjedno je sasvim dovoljan za čistu i blistavu kožu.
Prije nanošenja maske na lice preporučuje se otvoriti pore kako bi miteseri lakše izašli, a to možete učiniti pritiskanjem vrućeg ručnika na lice ili pak parenjem lica nekoliko minuta iznad posude s vrućom vodom. Za nanošenje maske koristite plosnati kist sa sintetičkim dlačicama koji se obično koristi za nanošenje tekućeg pudera.
Maska od bjelanjka i limuna
Bjelanjak upija višak sebuma i zateže kožu, dok je limun pročišćava, djeluje antibakterijski i opskrbljuje je vitaminom C.
Što vam treba:
· jedan bjelanjak
· sok od pola limuna
Pomiješajte bjelanjak i sok od limuna, a možete ga i razrijediti žličicom vode. Kistom nanesite masku na lice, pritom izbjegavajući obrve i oči. Ostavite je 10-15 minuta da djeluje i potom je isperite hladnom vodom te nastavite s njegom.
Maska s medom i cimetom
#related-news_0
Med je poznat po antibakterijskom, antimikrobnom i protuupalnom djelovanju te je odličan za osjetljivu i suhu kožu, a cimet smanjuje pore i vrši lagani piling.
Što vam treba:
· 1 žlica cejlonskog cimeta
· 3 žlice domaćeg meda
Miješajte med i cimet dok ne dobijete pastu. Kistom je što urednije nanesite na lice, pustite da djeluje 20 minuta te je potom isperite mlakom vodom.
Maska s avokadom i glinom
Glina se od davnina koristi za pročišćavanje cijelog organizma pa i najvećeg organa – kože. Postoji više vrsta gline: zelena, kaolin (ružičasta, crvena, bijela, žuta) bentonit i rasul. Zelena i bentonit glina su odlične za masnu kožu, kaolin za osjetljivu, normalnu i suhu kožu, dok će od rasula koristi imati sve vrste kože.
Avokado je prepun nezasićenih masnih kiselina koje kožu dubinski njeguju i vraćaju joj elastičnost.
Što vam sve treba:
· 2 žlice gline po izboru
· 1 čajna žličica zgnječenog avokada
· 2 žlice ružine vodice
Sastojke dobro promiješajte, a masku potom nanesite na lice. Udobno se smjestite u ležeći položaj i pustite neka se maska osuši. Kada je cijela suha, isperite lice mlakom vodom, pošpricajte ga tonikom i nanesite hidratacijski serum i kremu/ulje.
Maska od aktivnog ugljena
Aktivni ugljen je, baš kao i glina, prirodni čistač koji na sebe veže nečistoće, toksine i suvišni sebum. Međutim, treba ga koristiti umjereno jer može isušiti kožu. Dolazi u obliku praha, tableta ili granula, a možete ga nabaviti u svakoj ljekarni.
Što vam sve treba:
· 2 tablete aktivnog ugljena
· žlica destilirane vode
· ružina vodica (po želji)
Tablete usitnite te pomiješajte s vodom te masku nanesite na lice. Pustite neka se osuši, a potom je ogulite s lica i isperite mlakom vodom. Lice potom umirite gelom aloe vere ili bademovim uljem.
Maska od kurkume, zelenog čaja i želatine
Kurkuma djeluje protuupalno, zeleni čaj umiruje kožu i ublažava crvenilo, a želatina poboljšava elastičnost kože i drži masku na mjestu.
Što vam treba:
· pola žličice kurkume
· 1 žlica svježe skuhanog zelenog čaja
· 1 žlica praha želatine
Pomiješajte sve sastojke te nanesite masku na lice. Držite je oko 20 minuta ili dok se posve ne stisne te je potom ogulite s kože. Ako je ne možete ravnomjerno oguliti, isperite je s kože mlakom vodom te nastavite s njegom lica.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.