Topla voda ledi se brže od hladne.
Svi mi u posudice za pravljenje kockica leda stavljamo hladnu vodu, ali to je pogrešno. Iako ne zvuči logično, led se brže formira od tople nego od hladne vode. Taj fenomen zove se “Mpemba efekt”.
Stručnjak iz Tvornice leda u Zagrebu, Damir Valjak, za 24sata objasnio je o čemu se zapravo radi. Postoji više stvari zašto se topla voda ledi brže od hladne.
“Jedan od utjecaja je samo miješanje vode koje je jače kad je voda topla. Ukratko, ako imate toplu vodu i stavite je na hladno, ona se počinje hladiti izvana prema unutra. Voda koja se nalazi uz stijenke posude postaje hladnija i ta voda pada prema dnu. Zbog razlike u gustoći dolazi do dodatnih miješanja vode unutar posude zbog čega se voda brže hladi tj. otpušta toplinu prema okolini (zraku)”, objašnjava Valjak.
“Važno je naglasiti da je voda jako specifična tekućina koja ima masu zanimljivih svojstava. Voda je pri temperaturi od 4 stupnja najgušća, a ispod i iznad toga postaje sve rjeđa. Zbog toga se voda, koja se nalazi na dnu posude, počinje dizati kada se ohladi ispod 4 stupnja. Tako opet počinje miješanje i pojačana izmjena topline s okolinom. U toplijoj vodi sloj hladnije vode je deblji i to miješanje je jače”, dodaje.
“To se može koristiti kad radite kockice u kalupu, recimo, prije će se u škrinji smrznuti voda na 50 stupnjeva od one na 20 stupnjeva”, zaključuje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!