Putovanje i godišnji odmor većini stvaraju samo dobre emocije, sve dok se ne sjetimo da putovanju prethodi pakiranje kofera. Stvaranje liste, pranje odjeće, peglanje, pakiranje kofera, sve to može biti puno posla i to taman kada biste se trebali najviše veseliti i opuštati.
Ako je i vama već dosta prenatrpanih kofera ili živciranja zbog pakiranja, donosimo nekoliko trikova kako se brzo spakirati i ići na putovanje bez stresa.
Kako se brzo spakirati?
Da biste otišli na putovanje bez stresa prvo trebate napraviti nekoliko stvari po kući i prije nego krenete s pakiranjem. Za početak odvojite odjeću i stvari koje ćete nositi i provjerite je li sve čitavo i čisto. Odnosno, provjerite je li spremno da ide s vama. Prije nego uopće i dođete do kofera pripremite odjeću koja će u njega ići. Nakon toga pronađite kofer, očistite ga ako je potrebno, a onda ga pripremite za pakiranje.
Napravite listu
Brojni stručnjaci koji se bave čišćenjem prostora uvijek će vam savjetovati da radite liste. U ovom slučaju bi bilo dobro napraviti listu stvari koje nosite na putovanje. Međutim, nemojte samo nabrojiti baš sve što trebate ponijeti već nabrajajte stvari po kategorijama.
Kategorije primjerice mogu biti:
– tehnološki proizvodi: punjači, baterije, kablovi, slušalice, prijenosni zvučnik
– odjeća: na listu stavite svakodnevnu odjeću i onu koju odijevate za izlaske (ako to očekujete na putovanju), odjeću za spavanje, obuću i dodatke
– nakit: realno razmislite što vam je od nakita zaista potrebno i samo to stavite na listu
– kozmetički proizvodi: ne uzimajte ono što ne koristite kod kuće ili prevelika pakiranja
– ostalo
Kod izrade liste budite realni i uzmite u obzir koliko dugo ćete zapravo biti na putovanju. Listu možete raditi i tako da si točno napišete što očekujete da će vam biti potrebno za svaki dan putovanja. Tada ćete jasno moći predočiti koliko vam je potrebno donjeg rublja, majici ili gumica za kosu. Također će vam pomoći da ne nosite velike šampone i losione, već da uzmete onoliko koliko će vam biti potrebno za putovanje.
Kada birate odjeću i stavljate na listu, realno sagledajte jeste li taj komad odjeće nosili dok ste kod kuće, odnosno, birate li ga i inače? Ako je odgovor ne, vjerojatno ga nećete odabrati nositi niti na putovanju što znači da će vam samo zatrpavati prostor.
Na svakoj listi bi se trebala nalaziti i kategorija za promjenu temperature. Ako primjerice idete na more ljeti, ipak uzmite jedne čarape i dužu majicu u slučaju hladnog dana. Kada idete na zimovanje također uzmite kratku majicu ili nešto laganije kako ne biste bili iznenađeni temperaturom.
Pripremite kofer
Prva stvar po pitanju kofera je da ga očistite od prašine ili drugih prljavština ako ih ima. Ne možete čiste stvari staviti u prljav kovčeg. Kad se pitate kako se brzo spakirati najlakše će vam biti da unaprijed pripremite mjesto gdje će što stajati. Nije loše niti unaprijed razmišljati o tome kada ćete nešto izvlačiti pa onda to tako složiti kronološki jedno na drugo.
Kod slaganja kofera možete slagati na dva načina – slične proizvode i komade stavljati na istu stranu po kategorijama ili možete slagati komplet za svaki dan. U prvom slučaju ćete točno znati gdje vam što stoji, a u drugom slučaju ćete vaditi samo ono što vam je potrebno u tom danu.
Nikako ne zaboravite i na to da trebate računati na dio kofera koji će vam na kraju putovanja služiti za prljavu odjeću. Ako spavate u hotelu koji u ponudi ima pranje odjeće ne zaboravite to odmah iskoristiti.
Slaganje odjeće
Kod slaganja odjeće u kofer razmišljajte o tome što će se jako, a što manje zgužvati. Stručnjaci u pospremanju tvrde da je najbolje da odjeću ne slažete kao u ormaru, na crte i jednu na drugu. Smatraju da je najbolji način za izbjeći crte od gužvanja taj da odjeću narolate jedan po jedan komad. Osim što će se manje gužvati, zauzima manje mjesta.
Kod biranja odjeće, ako vam se i dalje čini da ste ponijeli previše toga, sve prvo raširite na krevetu, a onda stavljajte u kofer. Ako vam se čini da je nečega previše, vjerojatno ste u pravu.
Čime putujete?
Kada tražite načine kako se brzo spakirati bilo bi dobro znati kojim prijevoznim sredstvom putujete. Razlog tomu je informacija koliko velik kofer možete imati. Tako primjerice u zrakoplovu postoji točno određena veličina torbe koju možete ponijeti sa sobom, a slično je i u autobusima. Kod putovanja zrakoplovom pripazite i na to da tekućine poput šampona nisu previše velike. Ako putujete s više ljudi, dobro provjerite stanu li svi koferi i torbe s vama u automobil.
Sa sobom samo najvažnije
U ruksaku ili torbi koju nosite uz sebe spakirajte samo najvažnije stvari. Mnogima ručna prtljaga bude izlika za dodati one stvari koje nisu stale u kofer. Ako napravite dobru listu, ovo se ne bi smjelo dogoditi. Kod pakiranja ručne prtljage ponesite samo ono što vam je zaista potrebno da bude “pod rukom”. Što se tiče hrane i pića ponovno uzmite u obzir koliko je dugačko putovanje i koliko vam je zapravo toga potrebno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare