Metalni nakit biste trebali držati odvojeno: Evo zašto je to važno

Lifestyle 09. stu 202216:45 0 komentara
Pixabay / ilustracija

Metali od kojih se izrađuje nakit rijetko kad su napravljeni od samo jedne vrste metala, a ako fizički dolaze u doticaj s drugim nakitom, vrlo vjerojatno će nastati ogrebotine i oksidacija.

“Problem nastaje kad spojite dva metala zajedno, jer ćete stvoriti, u osnovi, bateriju, galvansku ćeliju gdje će se ti ioni prenositi jedni preko drugih i to će dovesti do korozije. Galvanska ćelija uzrokuje spontane oksidacijsko-redukcijske reakcije, koje rezultiraju udubljenjem i promjenom boje nakita, a površina nakita je manje sjajna”, rekao je izvanredni profesor znanosti o materijalima, Marcus Young, prenosi Večernji.

vezana vijest

Nakit na bazi bakra najviše je sklon ovakvim vrstama reakcija, no stavljanje srebra s ostalim metalima može uzrokovati njegovu bržu oksidaciju. Koliko brzo nakit oksidira ovisi o postotku legure ili o tome koliko pojedinog metala čini konačni proizvod.

Primjerice, kako objašnjava profesor, platina neće potamniti jer u sebi nema običnih metala, ali različite vrste zlata imaju različit sastav.

“Ako imate 14-karatno zlato, to je samo 58,5 posto čisto zlato. Preostale komponente su obično kombinacija srebra i bakra u različitim omjerima, ovisno o boji. Ako gledate bijelo zlato, ono ili ima nikal kao leguru ili može sadržavati i iridij, koji je u skupini platine”, objasnila je Judith Anderson, profesionalna procjeniteljica nakita.

Izloženost zraku uvelike pridonosi oksidaciji, zbog čega se stručnjaci slažu da nakit treba biti spremljen na čistom i suhom mjestu, a najvažnije je da su komadi nakita odvojeni jedni od drugih te da se ne dotiču.

Za srebro, zlatarka Amanda Gizzi savjetovala je korištenje kutija za pohranu posebno dizajniranih za metal. Upozorila je i na gomilanje komada u kutiju za nakit gdje na kraju sjednu jedan na drugi i zapetljaju se.

Umjesto toga, predložila je postavljanje pregrada u veliku kutiju za nakit ili pohranjivanje predmeta u pojedinačne plastične vrećice. Preporučuje se i korištenje kutije za nakit obložene tkaninom, koja će prikupiti svu vlagu na sebe.

“Tako gotovo svaka prodavaonica nakita čuva svoje komade, nikad ih nećete vidjeti na hrpi”, objasnila je.

Ako se i dogodi da nakit više nije kakav je nekad bio, najbolje je srebro očistiti s pastom za čišćenje srebra, a zlato odnijeti na profesionalno čišćenje kod zlatara. Bižuteriju možete očistiti sapunom i vodom, no nakon toga ju dobro obrišite da bude potpuno suha.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!