Na samo jednom metru kvadratnom tepih može sakupiti i do pola kilograma prljavštine, a da još uvijek izgleda čisto, rekla je Nystul.
Poput mnogih žena i ja se trudim da mi spavaća soba, kao i druge prostorije u domu, manje više uvijek bude uredna, no imam na umu nešto što se lako zaboravlja; da uredno ne znači nužno i čisto; i da to što je sve lijepo posloženo i po podu nema razbacanih hrpica odjeće i bačenih cipela, ne znači i da je čisto, rekla je na portalu OneGoodThingbyJillee stručnjakinja za čišćenje i vođenje kućanstva Jill Nystul.
A jedna je stvar u spavaćim sobama gotovo uvijek, dodaje ona, prljavija nego što mislimo.
– Riječ je o tepihu koji na jednom metru kvadratnom može zadržati i do pola kilograma prljavštine, a da još uvijek izgleda čisto! – kaže Nystul, a osim prljavštine tepih u spavaćoj ili dnevnoj sobi često je magnet za ispalu kosu, mrtvu kožu i druge organske tvari kojima se bakterije i grinje rado goste.
Savjeti za održavanje tepiha u sobi čistim:
1. Koristite dobar usisavač
Da biste skupili svu dlaku, kožu i prljavštinu trebate dobar, ali ne nužno i jako skup usisivač, kaže Nystul u napominje da ‘dobar’ usisavač treba imati dobru usisnu snagu i motorizirani valjak četke.
– Nastojte tepih u spavaćoj sobi usisati barem jednom tjedno – rekla je.
2. Operite tepih s parom
Osim usisavanja, važno je i profesionalno oprati tepih, a za većinu se savjetuje pranje parom, i to otprilike jednom godišnje.
– Parni stroj za pranje tepiha možete kupiti, posuditi ili čak unajmiti u nekim trgovinama s kućanskim aparatima, a premda možda nije snažan kao neki profesionalni čistači, dovoljno je jednom do dva puta godišnje s njim oprati tepih – rekla je Nystul.
3. Izbacite tepih i ostavite tvrdi pod
Bio kakav tvrdi pod bolje je opcija od zahtjevnog tepiha koji se puno teže čisti i održava. Bez tepiha, redovito metenje i brisanje bilo bi sve što trebate da podovi vaše spavaće sobe izgledaju sjajno!
4. Dodajte nekoliko ‘staza’
U sobi možete imati i jedan ili dva manja tepiha na rubovima ili tvrde staze koje priječe da se prljavština i prašina šire po podu; a kad se zaprljaju samo ih ubacite u perilicu rublja, zaključila je Nystul, prenosi Večernji list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!