Suha kosa česti je problem mnogih žena, a do nje dolazi kada kosa ne dobiva dovoljno vlažnosti. Rezultat je beživotna kosa bez sjaja.
Osim kod žena, ovaj problem se može pojaviti i kod muškaraca, a češće se pojavljuje u starijoj životnoj dobi. Ipak, postoji mnogo jednostavnih načina kako se riješiti suhe kose, a koji ne uključuju previše truda.
Zašto dolazi do suhe kose?
Kosa se sastoji od tri sloja. U vanjskom sloju se nalaze prirodna ulja koja štite unutarnje slojeve, a ujedno i pružaju kosi sjaj. Kada je kosa suha, vanjski sloj kose se raspada, a to onda uzrokuje i kosu koja izgleda nezdravo.
Mnogo faktora iz okoline djeluje na suhoću kose. Na primjer, proizvodi koji se koriste za kosu, način sušenja kose, vjetar ili sunce, ali i neke psihičke bolesti i stanja kao što je stres.
Suhu kosu najčešće tako uzrokuju:
- provođenje previše vremena na suncu ili vjetru
- često plivanje u kloriranoj ili morskoj vodi
- prečesto pranje kose
- korištenje preagresivnih proizvoda za kosu
- neispravno sušenje kose sušilom za kosu
- prečesto stiliziranje kose raznim uređajima
Kako se tretira suha kosa?
Prije svega, važno je promijeniti stalne navike koje su dovele do suhoće. Postepenim uvođenjem novih navika kosa će se oporaviti i prestat će biti suha.
1. Pazite na pranje kose
Zamijenite agresivne šampone i proizvode za kosu onim blagima koji su specijalizirani za suhu kosu, a izbjegavajte šampone koji sadrže silikone te redovito koristite regenerator za kosu. Nemojte kosu prati svaki dan jer time skidate zaštitna ulja, umjesto toga perite je svaka tri dana.
2. Izbjegavajte uređaje za kosu
Izbjegavajte koliko možete uređaje za stiliziranje frizure, kao što su oni za ravnanje ili kovrčanje kose, dok sušilo za kosu dok ga koristite držite na većoj udaljenosti od kose. Kada imate priliku kosu radije osušite prirodnim putem, u ručniku ili na zraku. Velike vrućine uništavaju kosu i isušuju je.
3. Probajte maske i ulja
Kosu možete i obnoviti maskama od ulja, kupovnima, ili jednostavno stavite arganovo ulje na kosu i pričekajte da se upije (možete ostaviti i preko noći), a kasnije samo isperite. Za brži rast kose mogu pomoći ricinusovo i čičkovo ulje.
4. Maska od kokosovog ulja
Kokosovo ulje ostavite na sobnoj temperaturi kako bi malo omekšalo. Protrljajte ga među prstima te potom stavite na suhu kosu. Stavite ga na vrhove, ali i na tjeme. Ostavite da stoji tako pola sata ili dulje, a potom jednostavno isperite. Kokosovo ulje prodire u vlakna kose, a ovaj tretman možete raditi jednom tjedno.
5. Koristite vitamine
Kosa je, baš kao i nokti, nekada pokazatelj da tijelu fale određeni vitamini ili minerali. Pomoći mogu suplementi za kosu, kožu i nokte, ali i vitamin A, vitamin B12, vitamin C, vitamin D i željezo. Ipak, kako ne biste napravili više štete nego koristi, prvo jednostavnom pretragom krvi provjerite koji točno vitamin nedostaje vašem tijelu te ga tek onda koristite.
6. Ne zaboravite na kape
Kape, odnosno šeširi mogu zaštiti kosu od nepovoljnih uvjeta. Dok šešir ljeti štiti kosu od sunca i UV zraka, zimi kapa štiti kosu od vjetra.
Kada potražiti pomoć za suhu kosu?
Kada nakon promijenjenih navika i korištenja blagih proizvoda za kosu, kosa i dalje ostaje suha ili kada se stanje pogorša, potrebno je posjetiti dermatologa koji će vas prvo pitati pitanja o kosi kako bi saznao više o samom stanju i problemu, a potom može provjeriti samu kvalitetu kose te tjemena. Dermatolog može preporučiti određene medicinske proizvode koji će vratiti život kosi.
Dakle, suha kosa je znak oštećenja kose, a ako se ne tretira, može dovesti do pucanja kose. Pomoći može nekoliko jednostavnih trikova koji će oporaviti kosu i vratiti joj sjaj. Iako se čini kako se riješiti suhe kose i nije najlakše, potrebno je samo malo truda i puno strpljenja, kao i metoda pokušaja i pogrešaka, a rezultati će biti vidljivi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!