Svekrvin jezik: Kako se brinuti o ovoj biljci i zašto je korisna za zdravlje?

Lifestyle 23. svi 202215:47 1 komentar
Pixabay/Ilustracija

Svekrvin jezik je trajnica poznatija i pod imenom Sanseverija iz roda zmajevca, a može se lako prepoznati po svojem specifičnom izgledu šiljastih, uspravnih listova.

Idealna je za sve one koji nemaju sreće s biljkama jer ju nije potrebno često zalijevati, a donijet će i mnogo prednosti prostoriji u kojoj se nalazi. Ipak, potrebno je znati nekoliko stvari o ovoj biljci.

Kako prepoznati svekrvin jezik?

Svekrvin jezik se naziva još i biljka zmija, a najviše je ima u Aziji i Africi, gdje joj je prirodno stanište. Postoji oko 70 različitih vrsta ove biljke, a može narasti do 100 centimetara posađena u teglici ili do tri metra kada je posađena vani u zemlji. Jednako tako, jako je izdržljiva pa će uspjeti u svakom domu, ne treba joj puno vode, a može imati i male bijele cvjetove koji mirisom podsjećaju na vaniliju. Ima uspravne i čvrste listove išarane žuto-zelenom bojom koji nalikuju na oštricu mača.

Kako se sadi svekrvin jezik?

Biljka se presađuje u proljeće vađenjem cijelog korijena ili se može zasaditi odrezani list postojeće biljke. List se reže u sredini, u obliku slova v. Nakon toga se list (oblik slova v je okrenut prema dolje) stavlja u vodu kako bi pustio korijenje. Ovo može trajati i do tri tjedna pa je potrebno strpljenje, a potom se jednostavno biljka zasadi u zemlju. Idealna zemlja je rahla, odnosno ona za kaktuse, pri čemu je važno da se koristi drenaža na dnu tegle. Može se koristiti i tekuće gnojivo jednom mjesečno od proljeća do jeseni, a najbolje je gnojivo za sukulente. Biljku je potrebno presaditi svake dvije godine, odnosno kada korijen izađe iz tegle. Korijen je vrlo plitak pa se može presaditi i u pliće posude.

Kako se tretira svekrvin jezik?

Svekrvin jezik ne treba puno pažnje. Ne treba ga često zalijevati, tek kada primijetite da je zemlja potpuno suha. Štoviše, previše zalijevanja može dovesti do uništavanja korijena i do truljenja listova. S druge strane, važno je da biljka ima dovoljno svjetlosti, ali da nije na izravnom svjetlu. Može uspjeti i na tamnim mjestima, ali onda listovi neće biti toliko čvrsti, boja će im biti zagasitija te neće biti cvjetova. Ne smije se ostaviti na temperaturi nižoj od 10 stupnjeva. Ne vole vlagu i premještanje s mjesta na mjesto.

Koje su prednosti svekrvinog jezika?

Jedno od najpoznatijih obilježja je da ova biljka čisti zrak i uklanja toksine. U Kini se vjeruje kako svekrvin jezik uklanja negativnu energiju te se predlaže da se stavi u sobu gdje se ljudi često svađaju. Na Barbadosu se vjeruje da ova biljka donosi novce, baš kao što je slučaj i s drvom novca.

U nekim dijelovima svijeta gel iz lista svekrvinog jezika se koristi za ublažavanje bolova u ušima, za razne upale i za brže zacjeljivanje rana. Ipak, kod ove primjene treba biti oprezan jer je gel otrovan kada se koristi u većim količinama. Jednako tako, biljka se ne smije jesti ni piti te može biti otrovna za životinje i malu djecu.

Zaključak

Svekrvin jezik je izdržljiva biljka zanimljivog izgleda kojoj ne treba puno zalijevanja, a može uspjeti i na tamnijem mjestu. Pročišćava zrak, te se može koristiti i za određene probleme na koži, uz prethodno savjetovanje s liječnikom. Ne smije se jesti ni piti jer je u tim slučajevima otrovna.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare