Njegovo drugo ime je 'pauk biljka', lako ga se održava pa je idealan za one koji su u žurbi ili često izbivaju iz doma.
Zeleni ljiljan (lat. Chlorophytum comosum) je biljka porijeklom iz Afrike te pripada porodici šparogovki. Jedna je od najčešćih sobnih biljaka koje ne zahtijevaju puno brige. Postoji nekoliko vrsta – klasični ljiljan ima uske, ravne i dugačke listove koji su na sredini prošarani bijelom bojom, a postoji i ‘Bonnie’ zeleni ljiljan s kovrčavim listovima i tamnije zelene boje. Osim njih tu su i onaj s potpuno zelenim listovima te vrsta kod koje bijela boja ‘uokviruje’ zelenu.
Zeleni ljiljan baš kao i svekrvin jezik, aloe veru, dracenu, areka palmu, fikus gumijevac, spatifilum i bršljan, pročišćava zrak u domu te iz njega eliminira štetne tvari poput formaldehida i ksilena.
Nije štetan za kućne ljubimce, za razliku od običnog ljiljana, ali ipak pripazite da ga vaše životinje ne testiraju zubićima.
Zeleni ljiljan – njega i zalijevanje
Iako je ova biljka jednostavna za održavanje, morate paziti da je ne zanemarite jer onda propada. Zeleni ljiljan najbolje uspijeva na jakom, ali indirektnom svjetlu. Dakle, nipošto ga nemojte držati na direktnom suncu jer ono može spaliti listove (pojavljuju se smeđe mrlje).
Neće se buniti ni ako ga stavite su nešto tamnije dijelove prostorije, ali najviše će bujati ako ima dovoljno svjetla. Najidealnije mjesto je ispred prozora, bilo da on gleda na sjever, jug, istok ili zapad.
Zeleni ljiljan ima debelo korijenje koje duže vremena zadržava vodu pa ga nije potrebno svako malo zalijevati. Prije svakog zalijevanja prstom provjerite je li zemlja suha (i to ne samo na površini, nego dublje unutra); ako jest, zalijte biljku. Nikada ne pretjerujte sa zalijevanjem jer tako korijen truli i biljka umire.
Presađivanje i razmnožavanje
Zeleni ljiljan, baš kao i svaka biljka, mora biti posađen u teglicu s rupicama na dnu kako bi višak vode mogao otjecati.
Što se tiče presađivanja, najbolje je to napraviti u rano proljeće kako biste mu dali prostora za rast. Kad svakog presađivanja posadite ga u teglu malo veću od prethodne.
Zeleni ljiljan se razmnožava izbojcima koji mu daju specifičan izgled, ali možete ih odrezati i posaditi u novu teglu, ali samo ako već imaju oformljen korijen. Mladice stavite u vodu te pričekajte neko vrijeme dok dodatno ne puste korijen ili ih odmah posadite direktno u zemlju koju održavajte vlažnom (ne natopljenom!).
Gnojenje zelenog ljiljana je također važno kako bi biljka bila bujna i pustila cvjetove. Gnojite ga jednom mjesečno tijekom sezone rasta – od travnja do listopada tekućim gnojivom za zelene biljke. Obavezno pročitajte uputstva na ambalaži kako biste točno znači koliko je potrebno razrijediti gnojivo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!