Sterilizacija, odnosno kastracija mačaka je rutinski i većinom bezopasan postupak koji se obavlja u određenoj dobi mačaka u veterinarskoj ambulanti. Sterilizacija je operacija kojom životinja postaje sterilna, dok je kastracija kirurško uklanjanje spolnih žlijezda.
Ženskim mačkama se postupkom uklanjaju jajnici i u većini slučajeva maternica, dok se muškim mačkama uklanjaju testisi. Ovime se sprječavaju razne bolesti koje nesterilizirana mačka može dobiti, a jednako tako se sprječava i nekontrolirano parenje mačaka.
Kada kastrirati mačke?
Postoji nekoliko različitih mišljenja kada je najbolje sterilizirati, točnije kastrirati mačke. Neki veterinari govore kako je najbolje operaciju napraviti kada mačke navrše šest mjeseci jer tvrde kako ranije poduzimanje ove operacije može dovesti do problema s urinarnim traktom, dok se drugi zalažu da ju je bolje napraviti ranije, s četiri mjeseca, prije nego mačka uđe u pubertet i postane spolno zrela. Ipak, pravo vrijeme kastracije je najbolje dogovoriti s veterinarom.
Koje su prednosti sterilizacije i kastracije mačaka?
Osim što se operacijom osigurava kvalitetniji i bolji život mačaka, bez opasnih bolesti, jednako tako se sprječava i nekontrolirano parenje, a potom i razmnožavanje mačaka. Mačka godišnje može omaciti 18 mačića koji većinom završe na ulici ili u udrugama za zaštitu životinja, koje su krcate. Konkretne prednosti operacije su:
Kastracija kod ženskih mačaka:
– sprječava skotnost
– zaustavlja tjeranje
– sprječava pojavu bolesti kao što su tumor i rak maternice ili jajnika
– sprječava piometru, odnosno gnojnu upalu maternice
Kastracija kod muških mačaka:
– mijenja ponašanje (prestanak borbe, agresije i bježanja od doma)
– smanjuje mogućnost dobivanja neizlječivih bolesti FIV, točnije mačje side i FeLV (mačja leukemija)
– sprječava neugodan miris urina i stalno u uriniranje zbog označavanja teritorija
– sprječava pojavu raka testisa
Kako izgleda kastracija mačaka?
Prije same procedure mačke moraju biti praznog želuca. Najbolje je ne davati mačkama hranu 12 sati prije operacije, dok vodu ne smije uzimati nekoliko sati prije. Na dan operacije veterinar će upitati vlasnike o stanju ženske ili muške mačke, ima li neke bolesti ili probleme. Nakon toga mačka dobiva opću anesteziju te se kada ona počne djelovati izvodi operacija. Kod muških mačaka se naprave dva reza, jedan na svakom testisu. Potom se podvežu funikulusi, a testisi se odrežu i odstranjuju iz skrotalnih vrećica. Kod muških mačaka nije potrebno šivanje nakon operacije.
Kod ženskih mačaka se na trbuhu napravi mali rez te se kroz njega uklanjaju jajnici, a često i maternica kako bi se izbjegle potencijalne komplikacije. Rez se potom šiva.
Što nakon kastracije mačaka?
Postupak nakon operacije kastracije je isti za žensku mačku i muškog mačka. Potrebno ih je staviti na toplo i mračno mjesto dok se ne probude, a tada je potrebno paziti jer će biti dezorijentirani i neće moći normalno hodati te će se bacati i imati nekontrolirane pokrete. Anestezija može potpuno popustiti tek nakon 12 ili više sati. Mačka, odnosno mačak, može dobiti hranu tek kada počne normalno i samostalno hodati. Neko vrijeme treba strogo mirovati, pogotovo ženska mačka kojoj bi u suprotnome mogli popucati šavovi. Mačka može dobiti i plastični ovratnik kako ne bi lizala ranu.
Ženskim mačkama će biti potrebna kontrola kod veterinara nekoliko dana nakon operacije kako bi se vidjelo zarasta li rana kako treba, a ovisno o načinu šivanja, u nekim će slučajevima biti potrebno i izvaditi šavove sedam do 14 dana nakon operacije.
Nedugo nakon kastracije mačka može promijeniti ponašanje, postati smirenija, jer ovom operacijom dolazi do promjene u hormonima, ali i u metabolizmu. Ipak, kod muških mačaka bit će potrebno i do tri mjeseca da se spolni hormoni potpuno uklone iz organizma i da im se smiri spolni nagon. Poželjno je neko vrijeme mačke hraniti s posebnom hranom za sterilizirane mačke koja ima manje kalorija kako se ne bi udebljale.
Zaključak
Sterilizacija i kastracija ženskih i muških mačaka je operacija koja se u nekim veterinarskim ambulantama izvodi već u dobi od četiri mjeseca, a ima mnoge prednosti za mačke. Ovaj postupak se izvodi pod općom anestezijom te nije bolan, a oporavak je brz i rijetko dolazi do komplikacija.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.