Dubrovački profesor Mato Brautović član Europskog digitalnog medijskog opservatorija

N1(DIS)INFO 19. sij 202416:57 0 komentara
Grgo Jelavic / PIXSELL / PIXSELL

Jadranski centar za borbu protiv dezinformacija (Adria Digital Media Observatory - ADMO) objavio je u petak da je njihov koordinator Mato Brautović izabran za člana Izvršnog odbora Europskog digitalnog medijskog opservatorija (EDMO).

Prof. dr. sc. Brautović će, navode iz ADMO-a, do lipnja 2025. biti jedan od tri predstavnika postojećih 14 nacionalnih i regionalnih europskih digitalnih medijskih središta iz 27 europskih zemalja koji čine EDMO mrežu.

„Dosadašnji rad ADMO konzorcija, središnjeg tijela u borbi protiv dezinformacija u digitalnim medijima u Hrvatskoj i Sloveniji, prepoznat je na europskoj razini, a izbor profesora Brautovića u Izvršni odbor potvrda je uspješne realizacije niza aktivnosti i poticaj da se u ovoj super izbornoj godini još više istražuje i javno govori o gorućem problemu današnjice“, poručili su iz ADMO-a.

Brautović svoj izbor pripisuje dobrim odjecima organizacije godišnjeg sastanka EDMO-a, a potom i međunarodne znanstvene konferencije Dubrovački medijski dani na Sveučilištu u Dubrovniku.

„Naš multidisciplinarni tim uključuje brojne stručnjake, znanstvenike, medijske djelatnike, novinare, provjeravatelje činjenica i predstavnike civilnog sektora iz čak devet partnerskih organizacija, iz četiri države, i siguran sam da će dosadašnja uspješna suradnja i koordinacija još više doći na vidjelo u nadolazećim mjesecima“, naglasio je Brautović, koji se u svom znanstveno-istraživačkom radu posljednjih godina posvetio temi dezinformacija.

Iz ADMO su priopćili da se Brautovićev rad, koji se bavio istraživanjem covid-19 dezinformacija, rezultirao je prvim mapiranjem dezinformacijskog ekosustava u regiji, a pokazao je da dezinformacije ne poznaju granice država, nego se šire u sličnom jezičnom prostoru.

Kažu da je, u okviru ADMO projekta, svoja istraživanja širenja dezinformacija u digitalnim medijima primijenio i na druge teme poput rata u Ukrajini i klimatskih promjena. “Analiza tijekom istraživanja rata u Ukrajini otkrila je da nije došlo do brojnog širenja dezinformacija, kao u primjeru slučaja covid-19, već su uočene sličnosti u izvorima i širiteljima dezinformacija, ukazujući na to da isti akteri promiču različite vrste netočnih informacija“, istaknuli su.

Brautović u sklopu EDMO sudjeluje i u radu stručne skupine za strukturalne indikatore Kodeksa dobre prakse u suzbijanju dezinformacija te radnih skupina za istraživanje informacija i javne politike o dezinformacijama.

U projektu ADMO, uz Odjel za komunikologiju Sveučilišta u Dubrovniku, sudjeluju i Fakultet političkih znanosti, Fakultet elektrotehnike i računarstva i Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, N1, AFP, GONG, Oštro i XWiki.

Projekt ADMO je sufinanciran sredstvima Europske unije, iz programa Digitalna Europa.

N1

Izraženi stavovi i mišljenja odnose se na Adria News i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili Izvršne agencije za zdravlje i digitalno gospodarstvo (HADEA). Za njih se ne mogu smatrati odgovornima ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje potporu. Ovaj je projekt financiran iz Programa Europske unije za digitalnu Europu, u okviru Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava 101083909.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!