S Kosova i obitelji s djecom odlaze na ratište u Siriju

Regija 10. velj 201618:31 > 22:32
Ilustracija

Broj ljudi s Kosova koji se do sada pridružio ekstremnim grupama u Siriji i Iraku je velik u odnosu na ukupni broj stanovnika, ocjenjuju promatrači u Prištini.

Kosovo je početkom prošle godine usvojilo zakon kojim se sudjelovanje u ratovima ili oružanim konfliktima izvan zemlje smara krivičnim djelom.

Na osnovu ovog zakona policija je do sada uhitila 104 osobe pod sumnjom da su sudjelovali u ratovima u Siriji i Iraku ili su sudjelovali u regrutaciji kandidata za odlazak u ove zemlje.

Prema podacima Policije Kosova, od početka sukoba u Siriji 2011. godine na ratište u Siriju je otišlo oko 300 osoba, a više od 50 od njih je izgubilo život u konfliktnoj zoni. Njih 120 se, prema informacijama policije, vratilo na Kosovo, a 80 ih se i dalje nalazi u Siriji.

Kao novi fenomen sada se pominje pridruživanje odnosno odlazak cijelih obitelji na ratište. Prema izvještajima kosovskih medija oko 20 obitelji je s Kosova otišlo u konfliktnu zonu u Siriji.

“Oni koji ne samo pojedinačno, nego sa cielom obitelji, odlaze na ratište žrtve su prijevare koja se odvija na Kosovu, gdje ih ih regrutiraju kako bi ratovali za ISIS, Al Quaidu ili Al Nusru. Veliki dio žena koje su otišle u Siriju, a među njima i onih koje odlaze samovoljno, otišle su, jer nemaju drugoga izbora”, kaže novinar Artan Haracija.

Fenomen regrutacije kandidata za sudjelovanje u ratovima u Siriji i Iraku nosi sa sobom dvostruku opasnost, smatra stručnjak za sigurnost Burim Ramadani.

“Oni koji odlaze s obitelji ne idu više da bi se vratili, nego postaju dio ekstremističke organizacije. U velikoj opasnosti su djeca, od koje se stvaraju ekstremisti i to može da biti opasno za sigurnost Kosova”, navodi Ramadani.

Analizirajući uzroke ovog fenomena, promatrači ocjenjuju da je do pojave velikog broja boraca s Kosova u međunarodnim terorističkim organizacijama došlo zbog dugogodišnjega nemara institucija Kosova na rješavanju gorućih životnih problema, nedostatka perspektive, ali i neometane vjerske indoktrinacije i manipulacije putem mnogobrojnih ekstremističkih platformi na internetu.

Detaljnije u prilogu Zane Cimili:

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.