Tvornica Jura i dalje ostaje zatvorena za javnost. Brane čak i snimanje izvana. Otkako posluju u Srbiji nijedna novinarska ekipa nije u tvornici razgovarala s radnicima niti s rukovodstvom.
Osiguranje: Morate ugasiti kameru. Mogu li dobiti vašu osobnu iskaznicu?
Snimatelj: Da pitam kolegicu, ali mislim da je izvana dozvoljeno snimanje, nema potrebe da me vi legitimirate. Čovjek nas hoće legitimirati, da mu damo osobnu iskaznicu?
Novinarka: Pa ne možemo.
Osiguranje: Onda se spakirajte i nemojte snimati, jer je stvarno zabranjeno.
Novinarka: S ulice možemo po zakonu, pozovite policiju, nije problem.
Zakon kaže da se ne snimaju samo objekti na kojima je to posebno naznačeno, a radnik osiguranja da bi zbog nas mogao imati problema.
Da radnik osiguranja ne bi zbog nas dobio otkaz, odlučili smo se povući. I inače, radnici kažu da je strah i mogućnost otkaza ono što paralizira svaki njihov pokušaj pobune.
Do sada su bila dva takva pokušaja – pred Božić u Nišu i pred Uskrs u leskovačkoj Juri. Tražili su slobodne dane i brzo odustali. Štrajk je propao kao i pokušaj da se ovdje napravi sindikat, na inicijativu dvojice radnika.
„Ljudi koji su do tada bili u Juri među najboljim radnicima, jedan od njih je bio i lider, odjednom su postali neradnici, zabušanti i oni su dobili otkaz“, kaže Risto Ivetić, Savez samostalnih sindikata Niša.
Otpuštanje dva sindikalna lidera za druge radnike imalo je jasnu poruku, pa sada o mobbingu i ugrožavanju prava primjedbe sindikatu i medijima šalju isključivo anonimno.
„Jedna grupa mladih žena je preko maila, u pisanoj formi, iznosila probleme mobbinga, ali nažalost to nismo mogli dokazati, jer nitko ne može ući u te tvornice“, navodi Ivetić.
Mnogi novinari kažu da je u ovu tvornicu moguće ući samo ako ste se prijavili za posao. Novinar Aleksandar Stankov ovdje je doiista i radio, ali o osam mjeseci provedenih u tvornici ne smije govoriti. Na to ga obavezuje ugovor koji je potpisao. O pritužbama radnika koje sada stižu njegovoj redakciji, smije govoriti:
„Radnici su se žalili uglavnom na uvjete rada, upisivanje kad odu u toalet, na smjene, da više vremena provode na poslu nego kod kuće, ali nismo mogli potvrditi informacije, jer nam iz Jure nitko nije odgovarao“, kaže Aleksandar Stankov, novinar Južnih vesti.
Ugovori o radu i prekidu radnog odnosa u koje smo imali uvid potvrđuju da su se potpisnici obvezali da šute o stanju u tvornici, ali radnici inzistiraju na tome da država progovori i reagira.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.