Srbija je sve bliže otvaranju poglavlja 23 iako Zagreb nije potvrdio da je deblokada pregovaračkog procesa Srbije dogovorena, hrvatski šef diplomacije potvrdio je da je rješenje blizu.
Ipak – stavljajući Srbiju u poziciju završenog srednjoškolca, Miro Kovač je naveo da ona prvo mora položiti ispit kako bi se upisala na fakultet. Beograd je, za to vrijeme, još jednom odbacio tvrdnje da ne ispunjava uvjete za otvaranje poglavlja.
Povjerenik Johannes Hahn tvrdi jedno.
“Rješenje smo pronašli prošle noći i sada ga je potrebno primijeniti. Očekujem da će formalna odluka biti donesena sljedećeg tjedna”.
Miro Kovač pak tvrdi nešto drugo.
“Moram vam iskreno reći da sam bio začuđen kada sam saznao da su neki moji prijatelji u EU izašli s nekim informacijama prema javnosti, a da to prije toga nismo bili dogovorili. Moram reći da smo blizu rješenja”, rekao je Kovač.
I tvrdi da Hrvatska ne odustaje od iznesenih uvjeta.
“To otvaranje poglavlja je kao upis na fakultet. Međutim, morate prije toga položiti prijemni ispit”.
Beograd ponavlja – tvrdnje da Srbija ne ispunjava uvjete za otvaranje poglavlja su neutemeljene – uključujući i pitanje nadležnosti sudova za ratne zločine.
“Hrvatskoj nije smetalo kada je zbog te iste jurisdikcije u Beogradu suđeno optuženima za zločine u Ovčari. Sada je odjednom to postalo problem u bilateralnim odnosima, iako više zemalja članica EU ima iste zakone, s identičnim nadležnostima kao sud za ratne zločine u Srbiji”, poručio je potpredsednik Vlade Srbije Rasim Ljajić.
Srbija je do sada procesuirala veliki broj Srba zbog zločina nad Hrvatima ili Bošnjacima počinjenih na teritoriju tih država. Međutim, problem je nastao kada je na 12 godina zatvora osudila hrvatskog državljanina Veljka Marića za ratni zločin nad jednim Srbinom 1991. na teritoriju Hrvatske.
Stručnjaci podsjećaju da države širom svijeta imaju univerzalnu nadležnost za procesuiranje ratnih zločina, kako bi se izbjegla nekažnjivost za najteže zločine i da je ona sastavni dio kaznenog zakona Srbije, ali i zemalja regije.
Slažu se da je problem politički i prouzrokovan manjkom povjerenja, ali se ne slažu u vezi potrebe opstanka regionalne nadležnosti.
“Sve ako nitko ne bude izveden pred ovaj sud u Srbiji od državljana Hrvatske, Bosne i Hercegovine ili Kosova, treba taj zakon mora postojati kao prijetnja, poruka, ako vi to nećete činiti, mi ćemo”, smatra Savo Štrbac iz dokumentacijskog centra “Veritas”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.