Latinka Perović: Živimo u jednopartijskom sustavu

Regija 29. srp 201609:37 > 09:40
PIXSELL/Boris Scitar/Vecernji list

Povjesničarka Latinka Perović smatra da tendencije u društvu ukazuju da živimo u jednopartijskom sustavu, u kojem nema opozicije, a vlast je bahata. Za stranke s malo zastupnika rekla je da žele ući u parlament da bi dijelile vlast, a ne da bi je kontrolirale.

“Naše vlasti su bahate, raspolažu pretjeranom količinom moći, ne razvijaju institucije i ne poštuju pravila i procedure”, rekla je Perović u intervjuu nedeljniku “Hrvatska riječ”.

Prema njenim riječima, uvjeti u društvu su ti koji rađaju potrebu za opozicijom.

“Ako nemate alternativu u društvu, ako se nakon sloma državnog socijalizma i nakon 25-godišnjeg raspada Jugoslavije vraćate na ono što je tome prethodilo, pa čak i na granice represivnog aparata, onda ne možete imati ni opoziciju. Onda dolazite u situaciju da se desnica i ljevica bitno ne razlikuju”, rekla je Perović.

Ona ocjenjuje da stranke sa malim brojem zastupnika u Skupštini Srbije u parlament žele ući  kako bi sudjelovale u podjeli moći, a ne u njenoj kontroli.

“Ali, činjenica je da su birači skloni tim populističkim strankama, da imaju vrlo jednostavne zahtjeve i velika očekivanja od države i da traže nekog ‘staratelja’. Sve to govori da građanin još nije spreman da preuzme odgovornost za svoj život i sudbinu”, kaže Perović.

Povjesničarka je kritizirala i medije u Srbiji, objašnjavajući da situaciju u društvu ne stvaraju oni već su i sami izraz stanja koje ne omogućava jasnu alternativu.

“Srbija teško prihvaća Hrvatsku kao državu”

Odnose Srbije i Hrvatske ocijenila je kao zategnute, dijelom i zbog toga što Srbija, kako je rekla, teško prihvaća Hrvatsku kao državu.

Prema njenim riječima, opasno je da se hrvatsko društvo identificira s ustaštvom, jer je ono puno složenije od toga.

“Mislim da ta napetost u odnosima između Srba i Hrvata nema nikakvu perspektivu, ne samo zbog srpskog življa u Hrvatskoj i hrvatskog u Srbiji, nego zbog dviju zemalja koje su jako upućene jedna na drugu i koje vrlo mnogo ovise i u ekonomskom i u političkom pogledu. Mislim da je tu došlo do ozbiljne regresije i osjećam u javnosti jezik mržnje, koji nas vraća na stvari za koje smo mislili da pripadaju prošlosti”, ocijenila je Perović.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.