Oko dvije stotine radnika iz četiri propale tvornice s područja Tuzle krenulo je u srijedu pješice iz tog grada ka graničnom prijelazu Orašje s nakanom da prijeđu u Hrvatsku i tamo zatraže bilo kakvu pomoć.
Na pješačenje dugo 75 kilometara i odlazak iz Bosne i Hercegovine radnici su se odlučili kako bi na taj način prosvjedovali zbog teškog socijalnog stanja i činjenice da već mjesecima i godinama nemaju nikakva primanja.
Radnici koračaju prema svom cilju cijeli dan, bez novca i bez hrane. Današnji cilj je stići do Srebrenika, gdje im je osiguran smještaj u sportskoj dvorani i obrok. Dok hodaju, građani mjesta kroz koja prolaze izlaze i daju im hranu i vodu. Sendviče za njih su pripremili i pekari iz Dubokog Potoka.
Radnici u četvrtak u 8:30 sati iz Srebrenika kreću prema Orašju te se nadaju da će do večeri stići na granicu sa Hrvatskom. Među 200 radnika koji idu prema EU, bez novca, a mnogi i bez putovnice, je mnogo žena i starijih osoba.
Saznajemo, radnicima će se pridružiti i 50 radnica iz pogona “Fabrike Aida” u Dubokom Potoku.
Ekipa N1 je s radnicima koji idu prema Hrvatskoj te najnovije informacije pratite na našem portalu i u informativnim emisijama TV N1.
“Idemo prema Orašju. Ne znamo što očekivati kada dođemo tamo. Nama je cilj da tamo dođemo”, kazao je novinarima u polasku iz Tuzle potpredsjednik sindikata tvornice obuće “Aida” Hasan Užičanin.
Uz radnike iz te propale tvornice na ovakav prosvjed odlučio se i dio nekadašnjih zaposlenika tuzlanske Livnice čelika, tvornice deterdženata “Dita” i tvornice namještaja “Konjuh” iz Živinica.
Nezadovoljstvo radnika tih tvornica uništenih tijekom privatizacije potaknulo je masovne prosvjede koji su u BiH izbili u veljači pri čemu je u Tuzli zapaljeno sjedište županijske vlade.
Trenutačni im je plan doći do Srebrenika i tamo prenoćiti a onda u četvrtak nastaviti pješačiti do granice s Hrvatskom. Ukoliko im ulazak u Hrvatsku ne bude dopušten odlučit će hoće li nastaviti prosvjedovati na prijelazu ili će se vratiti u Tuzlu.
Nakon toga formirana je nova vlada no ona nije uspjela rješiti probleme koji su se godinama gomilali a premijer Bahrija Umihanić izabran na valu radničkih prosvjeda i sam je potkraj godine podnio ostavku.
Tražili barem jednokratnu pomoć, ali nisu je dobili
Posljednji zahtjev radnika uništenih tvornica bio je da im se iz županijskog proračuna osigura barem jednokratna pomoć od po 400 konvertibilnih maraka (oko 200 eura) no to nije moglo biti ispunjeno jer je bila potrebna odluka županijske skupštine o rebalansu proračuna a ona opet nije mogla biti donesena jer u skupštini izabranoj u listopadu još nije formirana vladajuća većina.
Radnici su nakon toga ocijenili kako u državi ne postoji nitko tko bi bio u stanju riješiti njihove probleme pa su se odlučili prosvjedovati tako što će otići iz BiH.
“Ostavljamo im Bosnu, neka rade s njom što god hoće”, kazao je u srijedu Mevludin Trakić, predsjednik sindikalne podružnice tvornice “Konjuh”.