"Ako Mladić ode na liječenje, postoji rizik da se ne vrati"

Regija 03. tra 201712:44 > 12:49
REUTERS

Tužiteljstvo Haškog suda zatražilo je da sud, kao neosnovan, odbije zahtjev Ratka Mladića da bude privremeno pušten na slobodu zbog liječenja u Rusiji.

U danas objavljenom odgovoru na Mladićev zahtjev, tužitelji navode da on ne ispunjava uvjete za privremeno oslobađanje, s obzirom na težinu optužbi protiv njega i na to da je u bijegu bio dugo nakon što je optužen.

Po tužiteljima, postoji značajan rizik da se Mladić, ukoliko bi bio privremeno oslobođen, ne vrati na izricanje presude, koje se očekuje do kraja godine.

Ratni komandant Vojske Republike Srpske, general Mladić (75), optužen je za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH koji je u šest bosanskih općina imao razmjere genocida, teroriziranje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperiranjem i uzimanje vojnika Unprofora za taoce, 1992-95.

Kao tvrdnju bez dokaza u medicinskoj dokumentaciji, haško Tužiteljstvo odbacuje navod Mladićeve obrane da mu se zdravstveno stanje progresivno pogoršalo u pritvoru u Sheveningenu.

“Naprotiv, optuženi je stigao u Tribunal teško bolestan, pošto se njegovo zdravlje značajno pogoršalo dok je bio u bijegu. Kao što je i sam izričito priznao, liječenje koje je uslijedilo, spaslo mu je život”, naglasili su tužitelji.

Liječenje koje su proveli doktori u sudskom pritvoru i specijalisti u haškoj bolnici Bronovo, “znatno je unaprijedilo” Mladićevo stanje, ocijenilo je Tužiteljstvo, bez obzira na “trajni rizik koji za zdravlje optuženog predstavljaju medicinski problemi koji potiču iz doba dok je bio u bijegu”.

“Pogrešno predstavljeni nalazi liječnika iz Rusije i Srbije”

Mladićevu obranu tužitelji optužuju da je “pogrešno predstavila” nalaze doktora iz Rusije i Srbije koji, uz to, s pacijentom nisu imali kontakta u dovoljnoj meri ili uopće.

“Obrana, također, pogrešno tumači prirodu nedavne medicinske intervencije nad Mladićem, u neiskrenom pokušaju da to predstavi kao dramatično novo pogoršanje njegovog zdravlja”, piše u odgovoru Tužiteljstva.

Suprotno tvrdnji obrane, Mladić i dalje uživa “primjerenu medicinsku njegu” koju mu pruža profesionalno osoblje.

Haško tužiteljstvo ocjenjuje da ni vještaci obrane, a još manje medicinska dokumentacija, ne podržavaju zaključak da se Mladićevo zdravstveno stanje pogoršalo od kako je u pritvoru. Sasvim suprotno, Mladićevo stanje se “dramatično popravilo” za to vrijeme.

Tužitelji podsjećaju i da je i sam Mladić, u lipnju 2013, u sudnici zahvalio Tribunalu i njegovom medicinskom osoblju što su mu “spasili život” i “izvukli ga iz groba”, rekavši da bi “odavno bio kod Svetog Petra” da nije u Hagu.

Zahtjev obrane

Mladićevi branitelji su 20. ožujka zatražili od Haškog tribunala da Mladića privremeno pusti na liječenje u Rusiju, zato što mu se početkom ožujka pogoršalo zdravstveno stanje.

Kako je obrana navela u zahtevu, Ruska Federacija je prihvatila da se pridržava svih uvjeta koje bi Tribunal propisao, i da Mladića vrate u Hag kada bude pozvan.

Obrana, pozivajući se na svoje medicinske specijaliste, ruske liječnike i “nezavisne” eksperte tvrdi da Mladić u proteklih gotovo šest godina, koliko je u pritvoru u Sheveningenu, nije imao primjerenu medicinsku njegu i da mu se zbog toga stanje pogoršalo.

Mladić je prije hapšenja, krajem svibnja 2011, preživio tri moždana udara, a od tada je nekoliko puta bio prebacivan u hašku bolnicu Bronovo na ispitivanja i lakše intervencije.

Mladićeva obrana tvrdi da se njegovo zdravstveno stanje stalno pogoršava i da je, uslijed rizika od novog moždanog udara ili infarkta, neophodno bolničko liječenje u jednoj ruskoj bolnici koja je pristala da ga prihvati.

Naziv te bolnice Tribunal nije izneo, kao i sve pojedinosti o Mladićevoj bolesti, koje sud smatra privatnim. Iz zahtjeva obrane proizlazi da je Mladić, početkom ožujka, ponovo bio u bolnici Bronovo.

Odluku o zahtjevu obrane donijet će raspravno vijeće holandskog sudije Alfonsa Orija (Alphons Orie). Na osnovu sudske prakse, malo je verovatno da će Tribunal Mladića pustiti na privremenu slobodu uoči izricanja presude.

Mladićevi branitelji upozorili su da je ožujka 2006. Tribunal odbacio istovjetni zahtjev bivšeg predsjednika Srbije Slobodana Miloševića koji je ubrzo umro u sudskom pritvoru.