Slovenija je u subotu najavila da će sljedeći tjedan detaljno izvijestiti Europsku komisiju o problemima koji su se pojavili na graničnim prijelazima s Hrvatskom kada je uvedena sustavna kontrola schengenskih granica te predložiti neke izmjene te uredbe, za koju je hrvatska policija u subotu navečer rekla da je u dogovoru s EK privremeno ukinuta.
“Slovenija će idući tjedan Europskoj komisiji poslati temeljitu informaciju o prilikama koje je zadnja dva dana izazvalo provođenje uredbe o schengenskim granicama”, kazao je u subotu navečer za slovenske medije Boštjan Šefic, državni tajnik u slovenskom ministarstvu unutarnjih poslova.
On je rekao da je Slovenija unaprijed ukazivala na moguće probleme s primjenom uredbe o sustavnoj kontroli dokumenata ne samo državljana trećih zemalja nego i državljana EU-a, te predlagala promjene, ali da to nije prihvaćeno.
Priznajući kako su mjere za veću sigurnost potrebne, ipak je naglasio da bi se njihova primjena trebala “prilagoditi životnim potrebama”, te je tako istaknuo da će među ostalim Slovenija Europskoj komisiji predložiti da iz sustavne kontrole granice bude izuzeto lokalno stanovništvo i dnevni migranti kojima bi sustavna i striktna primjena uredbe mogla zagorčati svakodnevni život.
Šefic je rekao i da dodatni problem stvara činjenica da Hrvatska još nema pristup Schengenskom informacijskom sustavu (SIS), pa putnike treba provjeravati i na slovenskoj i na hrvatskoj strani granice.
“Ako Hrvatska do lipnja dobije pristup SIS-u, sustavna kontrola schengenske granice odvijat će se nešto lakše”, kazao je Šefic.
Nakon što je u subotu povjerenik EK za migracije, unutarnje poslove i građanstvo Dimitris Avramopoulos upoznat s problemima koji su doveli do nerazmjernog učinka na protok prometa, dogovoreno je da se privremeno derogira primjena Uredbe za granične prijelaze na unutarnjoj granici prema Sloveniji i Mađarskoj, priopćeno je u subotu navečer iz Ministarstva unutarnjih poslova RH.
Načelnik uprave za granicu u Ravnateljstvu policije Zoran Ničeno rekao je za HRT-ov Dnevnik 3, upitan da pojasni na koga se odnosi privremeno derogiranje, rekao da bi uredba privremeno trebala biti ukinuta i na slovenskoj i na mađarskoj strani.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.