Zastupnički dom parlamenta Bosne i Hercegovine u srijedu je odbacio izvješće o radu Vijeća ministara BiH za 2016. godinu no, unatoč tome što ne postoji parlamentarna većina koja bi poduprla vladu, ona neće pasti.
Zastupnički dom u kojemu su 42 zastupnika odlučio je glasovima 21 zastupnika, nakon cjelodnevne rasprave, odbiti izvješće o radu Vijeća ministara, a podržalo ga je 17 zastupnika, što je još jednom pokazalo kako u BiH nema stabilne vladajuće većine na državnoj razini, ali ni one koja bi oborila sadašnju vladu i eventualno formirala novu.
Podnoseći izvješće o radu Vijeća za 2016. godinu, njegov predsjedatelj Denis Zvizdić kazao je kako su on i njegovi ministri u protekloj godini učinili sve da bi poboljšali socijalne i gospodarske prilike u zemlji, ojačali vladinu prava te potaknuli proces europskih integracija.
Ustvrdio je kako je unatoč zaprekama prošla godina bila najuspješnija za BiH u procesu europskih integracija, jer su otklonjene blokade i eliminirana stagnacija koja je bila na djelu od 2008. godine pa je država bila u prilici podnijeti zahtjev za odobravanje statusa kandidata za članstvo u EU.
“To je najbolji odgovor na neistinite tvrdnje i manipulacije da su nas susjedne zemlje pretekle u procesu europskih integracija u vrijeme mandata ovog Vijeća ministara”, kazao je Zvizdić ustvrdivši kako je postignuti napredak “impresivan”.
Zvizdić je optimističan i u pogledu približavanja BiH NATO-u, a iznio je procjenu kako bi Akcijski plan za članstvo (MAP) u Alijansi mogao biti odobren najkasnije u prosincu.
Kazao je i kako je došlo do porasta svih vitalnih ekonomskih parametara. Kao primjer naveo je rast BDP-a u prošloj godini od 2,76 posto, jačanje pokrivenosti uvoza izvozom do razine od 60 posto, pri čemu je izvoz dosegnuo vrijednost od 4,6 milijardi eura, porast javnih prihoda dosegnuo je razinu od 2,8 milijardi eura, očuvan je dostignuti kreditni rejtinga države s pozitivnim izgledima. Zvizdić je zaduženost BiH ocijenio umjerenom i znatno povoljnijom u usporedbi s drugim državama regije.
Brojni zastupnici tijekom rasprave su pokazali kako nimalo ne dijele Zvizdićev optimizam i entuzijazam, a među kritičarima bili su i oni iz stranaka koje su dio vladajuće većine, poput Saveza za bolju budućnost (SBB). Kritizirali su i sadržaj i metodologiju kojom je sačinjeno godišnje izvješće o radu, a neki su zastupnici, poput Saše Magazinovića iz oporbenog SDP-a, zazivali Božju pomoć za BiH s ovakvom vlašću.
Zvizdić je njihove kritike odbacio kao neutemeljene ustvrdivši kako se one temelje isključivo na politikantskim motivima.
Neusvajanje godišnjeg izvješća o radu Vijeća ministara u slučaju BiH nema izravne praktične posljedice po vladu, jer ne povlači automatski njezinu smjenu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.