Tužiteljstvo Haškog tribunala zatražilo je danas, drugi put, da raspravno vijeće optuženog Vojislava Šešelja vrati s privremene slobode u Srbiji u sudski pritvor u Sheveningenu.
Tužiteljstvo je uložilo žalbu na odluku kojom je vijeće suca Jean-Claude Antonettija odbilo njegov prvi zahtjev da Šešelju naredi da se vrati u pritvor.
U žalbi, glavni tužitelj Serge Brammertz ponavlja tvrdnju iz prvog zahtjeva da je Šešelj, svojim ponašanjem i izjavama u Srbiji, “potkopao” duh odluke o privremenom oslobađanju koju je, na vlastitu inicijativu, “iz humanitarnih razloga” donijelo vijeće.
Šešelj je, kako je naglasio Brammertz, “izričito izjavio da se neće vratiti u Tribunal” i “zaprijetio je ljudima koji surađuju s Tužiteljstvom”.
“On je jasno pokazao da mu njegovo zdravstveno stanje ne predstavlja prepreku za davanje neprihvatljivih javnih izjava koje su poražavajuće i uvredljive za svjedoke, žrtve i njihove zajednice. Također, on je davao izjave koje pod znak pitanja stavljaju ocjenu raspravnog vijeća o ozbiljnosti njegovog zdravstenog stanja. Ni Šešelj, ni raspravno vijeće nisu opovrgavali da se on tako ponašao svjesno i s namjerom”, piše u Brammertzovoj žalbi, uz napomenu da su suci, uprkos tome, odbile prvi zahtjev tužiteljstva da Šešelj bude vraćen u pritvor.
Za razliku od argumenta na osnovu kojeg je vijeće suca Antonettija odbacilo prvi zahtjev, Tužiteljstvo tvrdi da su Šešeljeve izjave “nova činjenica” dovoljna za opoziv odluke o privremenom oslobađanju, koja u trenutku donošenja odluke nije još bila poznata.
Odbacujući prvi zahtjev, vijeće je, prema Tužiteljstvu, pogriješilo kada, nakon Šešeljevih izjava, a naročito one da se neće dobrovoljno vraćati pred sud, nije razmotrilo jesu li svi uvjeti za privremeno oslobađanje i dalje zadovoljeni.
Tužiteljstvo se, također, poziva i na Šešeljevu izjavu da su pregledi u Beogradu pokazali da “tumori nisu pronađeni nigdje osim na njegovoj jetri”. “Ti tumori nisu veliki… Približno dva mjeseca će biti potrebno da se odredi je li neophodna operacija ili je moguće liječenje kemoterapijom”, rekao je Šešelj u jednom intervjuu, dodajući da mu je bavljenje politikom najbolji lijek.
Tužiteljstvo, zbog svega navedenog, zahtijeva da suci opozovu odluku o privremenom oslobađanju, da nalože da se Šešelj vrati u Haag i da se, potom, održi rasprava o njegovom zdravstenom stanju i uvjetima pod kojima bi, eventualno, ponovno mogao biti privremeno oslobođen.