Što za islamske vjernike znači Kurban Bajram?

Regija 06. lis 201408:59 > 09:09
N1

Središnja bajramska svečanost za vjernike u Bosni i Hercegovini održana je u sarajevskoj Gazi Husrev-begovoj džamiji. Što za islamske vjernike znači Kurban Bajram i kako se slavi govori priča novinarke N1 Sarajevo Milice Vučetić.

Kada joj devetogodišnji unuk Tarik u tradicionalnom odijelu zakuca na vrata i čestita Bajram, za Mevlidu Migić nema veće sreće. Više od šest desetljeća ona poštuje i slijedi istu tradiciju bajramovanja – od klanjanja bajram-namaza, dolaska iz džamije, bajramskog ručka i darivanja. Inače, za ovaj praznik veže se i običaj žrtvovanja. A žrtvuje se kurban koji mora biti zdrav i poseban. U Bosni i Hercegovini to je najčešće ovan. Nakon žrtvovanja kurbana, kako to nalažu islamski običaji, meso se dijeli.

“Ja sam iz jedne religiozne obitelji. U mojoj obitelji se jako poštuju jako poštuju vjerski obredi. Kako sam se rodila kurban se kolje. Ja bih uvijek, ukoliko sam u mogućnosti, kupila i podijelila kurban. Nezamislivo je da dođe Kurban-bajram, a da kurban nije zaklan u kući”, kaže Mevlida.

Darivanje tijekom Bajrama također je tradicija. Nešto je novija takozvana “bajram banka” – darivanje novcem, obično djece.

Vjernici koji slijede tradiciju u danima prije Bajrama čiste svoje domove i pripremaju ukusna jela kako bi trpeza bila puna bajramskih specijaliteta. U starogradskom sarajevskom naselju posebno miriše dvorište i kuća 84-godišnje Razije Šobović. Za njene bajramske kolače prijatelji i poznanici kažu da su posebnog ukusa i mirisa. Tradicionalno, Razija za Bajram priprema i sogan-dolmu, burek, zeljanicu i druga raznovrsna jela.

“Pravim klepe i čike. Slabo tko od mlađih generacija zna što su čike. To je tijesto malo deblje, izreže se na prstiće i stavi se u ključalu vodu i stavi se meso. Za Bajram mi dođu djeca, sestre, zetovi njeni i kćerke, svi u turama dolaze na Bajram. Bude puna kuća, a nekad nestane i kolača. Onda pravim drugu turu”, kaže Razija.

Razija kaže da su Bajrami nekada bili puno ljepši, mirisniji, radosniji. U naseljima kod Željeznog Polja nadomak Zenice radosni su što je stigao Bajram. Ali i tužni što ga dočekuju izvan svojih domova, bez kojih su ostali tijekom nezapamćenih svibanjskih poplava u Bosni i Hercegovini.

Upravo je zbog toga reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović u svojoj bajramskoj hutbi rekao vjernicima da brinu o prijateljima s kojima žive i sklapaju prijateljstva, izbjegavajući svađe i prepirke.