Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar poručio je u razgovoru za "Večernje novosti" da samo dijalog liječi rane iz prošlosti, a slučaj kardinala Alojzija Stepinca prilika je za vođenje temeljnog dijaloga i veoma je važan za bolje razumijevanje Istoka i Zapada i dviju crkvi.
Hočevar u intervjuju, koji u ponedjeljak prenosi Tanjug, ukazuje da se prečesto zaboravlja zajednička tisućljetna povijest pravoslavaca i katolika. “Svi događaji iz prethodnog stoljeća, uključujući i ulogu Stepinca, zapravo su veliki poziv da ne zaboravljamo prošlost”, rekao je.
“Ne smijemo zaboraviti da su razlike u vjeri između pravoslavlja i katoličanstva minimalne. Moramo svi shvatiti da su nam sličnosti neusporedivo veće nego razlike”, naglašava Hočevar.
Građanima Srbije, katoličkim, pravoslavnim i svim ostalim vjernicima, potreban je dubok i svestran dijalog, oni moraju svi zajedno preuzeti odgovornost za izbor najboljih puteva za budućnost.
“Potreban nam je zato otvoreniji razgovor između društava i svih vjerskih zajednica, kao i između države i crkava. Tako ćemo moći pomoći jedni drugima, od čega bi veliku korist svakako imala i država Srbija”, kaže Hočevar.
Papa Franjo vrlo je dobro pokazao da je okrenut elementarnim istinama i da ga skorija prošlost ne uznemirava toliko da bi izgubio svijest o sveobuhvatnosti povijesti. “Njoj ne smijemo pridati preveliki značaj, jer ćemo tako izgubiti temeljne vrijednosti o zajedništvu”, upozorava beogradski nadbiskup.
Stajalište Svete stolice o neovisnosti Kosova je, kaže, “plod našeg stalnog dijaloga”, a Katolička crkva u Srbiji poziva srpske vlasti na jače kontakte s Vatikanom. “Očekujem dublje razgovore između Katoličke crkve, Srbije i Vatikana”, poručio je Hočevar.
Među rezultatima Beogradske nadbiskupije tijekom protekle godine izdvaja inicijativu za proglašenje “Godine zajedništva”, podsjećajući da se dogodine navršava stogodišnjica završetka Prvog svjetskog rata, koji je “nanio veliko zlo srpskom narodu”.
“Još treba liječiti te rane. Iduće godine zato ćemo ugostiti biskupe iz Austrije, kako bismo ojačali širi regionalni dijalog”, najavio je Hočevar.
Beogradska nadbiskupija pokušala je 800-godišnjicu krunidbe Stefana Prvovjenčanog papinskom krunom predstaviti kao izuzetnu šansu Srbije da dokaže svoju jedinstvenu ulogu u europskoj povijesti.
“U našoj povijesti mnogo je zajedničkog bogatstva, koje može pomoći bržem ulasku Srbije u Europsku uniju, kojoj je potrebna ta vrsta iskustva”, istaknuo je Hočevar.
U Srbiji se nacionalne manjine, kaže, osjećaju kao da su zaista u svojoj zemlji i daju joj veliki doprinos.