Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić odbacio je kritike da se u Srbiji guše medijske slobode i uspostavlja državni monopol nad medijima, ističući da je njegova vlada bila prva koja se, poslije mnogo godina i mnogih reformi, odrekla svog utjecaja u medijima.
U autorskom tekstu za EUobserver, Vučić je odgovorio na komentar talijanskog novinara Matea Trevisana i njegovu ocjenu da se Srbija nije distancirala od ere državnih medija, i da je u medijskoj sferi partijski monopol uspostavila vladajuća Srpska napredna stranka, koja, kako je rekao, sistematski krši osnovne medijske slobode.
“Kao predsjednik Srbije rijetko sam reagirao na medijske napade na zemlju koju predvodim, jer sam uvijek, čini mi se, bio veoma svjestan da svako drugačije mišljenje i kritika služe da se stvari u našoj zemlji brzo promijene, da sami napredujemo, i da se osigura normalno funkcioniranje i puno poštovanje demokratskih normi i zakona”, naveo je Vučić.
Odbacujući optužbu da su mediji u Srbiji postali predmet remetilačkog državnog monopola, Vučić je naveo da je njegova vlada bila prva koja se odrekla utjecaja u medijima.
“Spominjete slučaj agencije Tanjug, agencije za koju su sami ti nezavisni novinari objavili osmrtnicu u svojim novinama, na dan kada je ta državna agencija zatvorena. Danas, kada dotična agencija radi, i govori istinu, bez državnih poticaja, ponovo je to naša krivica – države, vlade i moja, kao predsjednika”, naveo je Vučić.
Predsjednik Srbije je ocijenio da bi “bilo lijepo kada bi se mnogi u EU, a i u Srbiji, odlučili da li žele da zatvorimo državne medije, ili žele da budemo blagonakloni prema njihovom redu”.
Na kritiku da su u Srbiji novinari meta fizičkih napada, Vučić je odgovorio pitanjem koja je to zemlja EU u kojoj ima manje napada na novinare nego u Srbiji, dodajući da očekuje konkretan odgovor s konkretnim podacima. Primjedbu da se na novinare u Srbiji na različite načine vrši pritisak, Vučić je odbacio riječima da je 90 posto postupaka protiv novinara pokrenuto na zahtijev lidera opozicije, a ne vladinih predstavnika, i da on osobno, “usprkos brojnim uvredama, prijetnjama i klevetama”, nikada nije uložio nijednu žalbu protiv medija ili novinara.
“Vjerujem da sam na taj način demonstrirao kako se treba odnositi i na koji način treba cijeniti razlike”, napisao je Vučić.
On je negirao i optužbe da vlasti guše lokalne medije, navodeći da niko nije bilo kada ili na bilo koji način zatvorio Vranjske novine, “iako je njihova naklada na tržištu mali”, i da “nisu bile izložene nikakvom pritisku”.
“Novinari se ubijaju u Slovačkoj, Bugarskoj, Malti”
Vučić je na primedbu da nisu rešena ubojstva novinara Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, naveo da je reč o ubojstvima koja su se dogodila prije 30, 20 i 15 godina, a da tadašnja “takozvana demokratska vlast, o kojoj tako lijepo govorite, nije pomakla niti jedan od tih slučajeva s mrtve točke”.
“Uprkos borbi s duhovima prošlosti, podignuta je optužnica i uhićenje optuženih je gotovo finalizovano”, naveo je Vučić.
Predsjednik Srbije je dodao da već godinama sluša o ubijanju novinara u Srbiji, dok se u međuvremenu novinari ubijaju na Malti u Slovačkoj, Bugarskoj, ranjavaju u Crnoj Gori, a u Srbiji nije bilo nijednog slučaja s tako ozbiljnim povredama, s izuzetkom, kako je naveo, povreda koje su članovi opozicije naneli novinarki Gordani Uzelac.
“Svjestan sam da sam laka meta za svakog tko želi napasti Srbiju zbog medijske situacije, prvenstveno zbog mog kratkog boravka u Miloševićevoj vladi, prije 20 godina, ali pozivam sve da koriste činjenice, a ne neku mantru stvorenu kao jedini način da se napada Srbija, koja ekonomski značajno napreduje, čiji ugled raste širom svijeta i koja nastoji riješti važne regionalne probleme”, napisao je Vučić.
On je, ipak, dodao da se sa autorom kritike slaže u jednoj stvari – da situacija u Srbiji svakako nije sjajna i da je potrebno učiniti mnogo toga da bi se ona popravila.
“Upravo zato je važno za državu da nastavi da sarađuje sa svim medijskim predstavnicima i sindikatima”, poručio je Vučić, dodajući da su on i premijerka Ana Brnabić odlučni da pokažu političku volju da unaprede stanje u medijima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.