Beograd zamjera da su u izvješću EK-a vidljive "političke ocjene"

Regija 30. svi 201907:16 > 07:17
N1

Šef Delegacije EU-a u Srbiji Sem Fabrizi ocijenio je u srijedu da je izvješće Europske komisije (EK) o napretku Srbije u eurointegracijama "detaljno, objektivno i izbalansirano", dok su srbijanski dužnosnici ocijenili da je u cjelini "pozitivno", zamjerivši da su u pojedinim segmentima izvješća "vidljive političke ocjene" i "neobjektivnost".

Fabrizi je na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji naveo da su u izvješću pohvaljene ekonomske reforme Srbije, ali je ukazano da se mora više i posvećenije raditi na vladavini prava, sudstvu i demokratiziranju institucija, među kojima je poglavito ukazano na parlament.

Europski diplomat ukazao je i na neophodan napredak u području slobode govora i borbi protiv kriminala i korupcije, navodeći kako su poruke EK-a „suštinski takve da ima napretka u nekim oblastima“, ali da Srbija „mora biti odlučnija“ i u “značajnoj mjeri pojačati svoje napore u oblastima, poput vladavine prava, pravosuđa i jačanju demokratskih institucija“.

U izvješću je, po njegovoj ocjeni, konstatirana i potreba za većom posvećenošću u procesuiranju ratnih zločina.

Premijerka Ana Brnabić ocijenila je da je izvješće u nekim područjima “jako zanimljivo”, što je slučaj s medijima, slobodom izražavanja, radom parlamenta, građanskim prosvjedima, te suradnji sa civilnim društvom, ali i da je izvešće „u nekim dijelovima neobjektivno“.

Brnabić, unatoč tim primjedbama, drži da je izvještaj „ukupno pozitivan“, uz poruku da „Srbija reforme ne provodi zbog EU, već zbog sebe“, te da će „ostati na putu europskih integracija“.

Ministrica za eurointegracije Jadranka Joksimović istaknula je da se izvješće držalo “daleko od očiju” onih na koje se odnosi i da su ga predstavnici Srbije, ali i drugih zemalja regije, dobili tek danas oko 13 sati.

Joksimović drži da se „u dvije ili tri oblasti“ mogu vidjeti “izrazito političke ocjene” kojima, po njenom uverenju, tu nije mjesto.

Ona je ocijenila i da je Srbija radila više nego što je u izvještaju konstatirano, te da postoji niz oblasti koje su „objektivno verificirane“, dok su političke ocjene vidljive kad je riječ o komentiranju slobode medija, izražavanja i radu parlamenta.

Joksimović je izrazila nadu da će zbog onoga što se navodi u izvještaju Srbija biti skinuta sa sive liste za pranje novca i financiranje terorizma.

Ona je uvjerena da bi otvaranje dva nova pregovaračka poglavlja bilo ono što bi ona realno očekivala.