Obilježena 15. godišnjica obnove Starog mosta u Mostaru

Regija 23. srp 201922:02 > 22:05
ANADOLIJA

Tradicionalnom manifestacijom “Mostar ne zaboravlja prijatelje“, uz spuštanje cvijeća u rijeku Neretvu i skokom sa Starog mosta, obilježena je 15. godišnjica obnove Starog mosta.

Manifestacija je u organizaciji Centra za mir i multietničku suradnju u staroj gradskoj jezgri Mostara okupila brojne goste i uzvanike iz svih sfera javnog i političkog djelovanja te podsjetila na značaj Starog mosta i njegove obnove.

Laureat Međunarodne nagrade „Mostar Peace Connection“, koju dodjeljuje Centar za mir i multietničku suradnju za doprinos zbližavanju civilizacija i kultura svijeta, ove godine je generalni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres. Iz Ujedinjenih naroda u New Yorku, Centru za mir je stigla potvrda da generalni tajnik s poštovanjem i zahvalnošću prihvaća ovo priznanje. No, kako nije u mogao doći na svečanost u Mostaru, nagradu je preuzela rezidentna koordinatorica Ujedinjenih naroda u BiH Sezin Sinanoglu. Ona je istaknula da je Stari most u Mostaru simbol mira i povezivanja ljudi, zbog čega je ova nagrada veoma značajna za UN.

Nagrada „Mostar Peace Connection“ se zasniva na teškim iskustvima i iskušenjima kojima je grad Mostar bio svjedokom na kraju 20. stoljeća. Dodjeljuje se svake godine za civilizacijska postignuća laureatima iz cijelog svijeta, najrazličitijih profila i zanimanja, a koji su u raznim područjima djelovanja i na različite, ali u širokoj javnosti prepoznatljive načine, doprinosili miru i multietničkoj suradnji.

Guterres se tako pridružio odabranom društvu laureata nagrade Centra za mir, među kojima su: Nelson Mandela, Vaclav Havel, Alois Mock, Jacques Chirac, Muhamed El Baradei, Irina Bokova, Luciano Pavarotti, Sulejman Demirel, Stjepan Mesić, Ivica Račan, Keneth Scott, Serge Bramertz, Carmen Agius i brojni drugi.

Posebne povelje uručene su Memorijalnom centru Potočari za kontinuirani doprinos borbi za istinu, inzistiranju na otkrivanju sudbine nestalih Srebreničana i kažnjavanju zločina, te posthumno prvom predsjedniku Predsjedništva RBiH Aliji Izetbegoviću za ogromnu podršku projektu obnove Starog mosta – kao spomenika mira oko kojeg se okupio cijeli svijet.

ANADOLIJA

Povelju Memorijalnom centru Potočari i Udruženju majke Srebrenice uručio je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić.

Priznanje “Mimar mira“, zaslužnim pojedincima koji su svojim osobnim angažmanom promovirali univerzalne vrijednosti dobra, mira, tolerancije i suživota i dali doprinos u afirmaciji Mostara i Bosne i Hercegovine, dobile su Tatjana Ljujić Mijatović, Ivo Komšić, Miro Lazović, Jovan Divjak i Mirko Pejanović kao ljudi koji su obavljali najodgovornije dužnosti u najteža vremena i bili i ostali svojevrsni simboli Bosne i Hercegovine.

Nagrade će su dobili i Ivan Prskalo, Don Ante Ledić, Zlatko Dizdarević, Emir Zlatar, Ajla Delkić, Edita Đapo, zatim ljudima koji su kroz sport promovirali Mostar, njegov duh i zajedništvo – posthumno Nenadu Ćeći Bijediću, te Semiru Tuci, Seadu Kajtazu, Marijanu Kvesiću, Enveru Eni Novakoviću i Lorensu Listi. “Mimari mira“ su i Edin Batlak, Adnin Hasić, Sanel Kajan, Salko Pezo, Ahmed Džubur, Sead Mulahasanović, Nedžad Maksumić, Miralem Kolečić, posthumno Mustafa Selimović, te Tibor Vrančić, Zdenko Bošković, Smail Špago i posthumno Ismail Braco Čampara.

Manifestacija se tradicionalno okončala bakljadom Kluba skakača sa Starog mosta – Mostari, te glazbenom izvedbom ansambla Mostarske kiše.

ANADOLIJA

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.