U protekla 24 sata na Kliničkom centru Sveučilišta u Sarajevu testirano je 279 uzoraka. Pozitivna su 23, a čak 16 ih je iz Sarajeva.
Osim Sarajeva, koronavirus je potvrđen i kod osoba iz Kaknja, Maglaja, Trnova, Zenice i Travnika.
U Sarajevu je u jučer u organizaciji Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva održan radni sastanak predstavnika kriznih stožera kantonalnih ministarstava zdravstva i predstavnika zavoda za javno zdravstvo kantona/županija.
“Naša borba unutar javnozdravstvenog sustava s COVID-19 je počela još krajem siječnja, i od tog dana koji izgleda tako daleko, do danas smo svi zajedno mnogo toga prošli. Sve to vrijeme zdravstveni sustav, predvođen profesionalcima iz područja javnog zdravlja, i uz asistenciju drugih institucija uključenih u odgovor na COVID-19 je neprestano djelovao i radio. Danas možemo reći da smo u prvom valu izbjegli crni scenarij širenja koronavirusa koji nažalost nisu izbjegle i neke mnogo razvijenije i bogatije zemlje od naše”, kazao je u uvodnom obraćanju federalni ministar zdravstva dr. Vjekoslav Mandić.
Naglasio je kako je izbjegnut crni scenarij te da je trenutno zadovoljavajuća situacija prije svega “rezultat rada zdravstvenog sektora, u prvom redu epidemiologa i javnozdravstvenih djelatnika na terenu koji su u protekla 4 mjeseca radili danonoćno, te i sada rade dok traje ovaj sastanak”:
“To je rezultat rada svih naših zdravstvenih institucija, ustanova i zdravstvenih djalatnika, pravodobno uvedenih restriktivnih mjera, rada inspektora na graničnim prijelazima, kao i rada policajaca koji su obavljali nadzor nad osobama u izolaciji. Rezultat je to i naših građana koji su se pridržavali propisanih mjera, kao i medija koji su dali doprinos i sve vrijeme objavljivali i javnosti prenosili propisane mjere i preporuke i svih onih koji su radili kako bi svi ostali koji su u jednom trenutku bili u izolaciji imali osnovne potrepštine za život”, kazao je te dodao da je to i rezultat rada svih drugih institucija izvan zdravstvenog sustava koje su dale doprinos u odgovoru na COVID-19:
“U konačnici – to je rezultat rada kriznih stožera svih ministarstava zdravstva, rezultat vašeg neprocjenjivog angažmana u ovoj borbi, to je vaš rezultat”, poručio je na početku sastanka dr. Mandić, upozorivši da je pred svima još puno posla:
“Kao što znate, nije gotovo. Svi zajedno smo svjesni mogućnosti pogoršanja situacije, kao i sindroma sagorijevanja onih koji su iznijeli prvi val. Moramo nastaviti raditi i djelovati nesmanjenim intezitetom. Ne smijemo se opustiti i moramo se fokusirati na daljnje aktivnosti i jačanje kapaciteta javnozdravstvenog odgovora na COVID-19”.
Glavna tema sastanka bila je odgovor na pandemiju koronavirusa u FBiH, bilo je govora o kronologiji poduzetih mjera vezano za pojavu COVID-19, trenutnoj epidemiološkoj situaciji u FBiH, iskustvima u odgovoru na COVID-19 na razini kantona/županija kao i prijedlogu aktivnosti u narednom periodu. Kako je rečeno, naredni period uz redovne aktivnosti bit će iskorišten za još bolje organiziranje, prikupljanje iskustava i pripremu odgovora ovisno o daljnjem razvoju situacije, a kao jedna od mogućih mjera spomenuta je i mogućnost proglašenja stanja epidemije.
“Epidemija je mogla biti proglašena i ranije, ali stanje nesreće koje je bilo proglašeno je praktično zamijenilo tu mjeru. Imamo zahtjeve dva kantona, očekuje se i treći i time će biti ispoštovani preduvjeti i s time ćemo moći još efikasnije nastaviti naše djelovanje”, kazao je dr. Goran Čerkez nakon sastanka, dodajući da će uz sve planirane aktivnosti uz ulogu kriznih stožera i ministarstava zdravstva u budućem periodu velika uloga, kao i tijekom ranijeg perioda, biti na stanovništvu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.