Međunarodni dan bijelih traka danas je obilježen u Prijedoru, gdje su građani, s bijelim trakama na rukama, nakon šetnje glavnom gradskom ulicom na trgu u centru grada, ostavili 102 bijele ruže s imenima djece ubijene u ovom gradu 1992. godine.
“Nosimo bijele trake danas, kako sutra u ovom gradu niko ne bi morao nositi. Naša poruka je jednostavna, budimo ljudi. Tu poruku šaljemo gradskim vlastima ovdje u Prijedoru. Oni koju sjede u prijedorskoj skupštini na velikom su ispitu ljudskosti. Pred njima stoje roditelji ubijene djece i zahtijevaju da se izgradi spomenik u centru grada za ubijenu djecu. Ne spomenik mržnje nego spomenik sjećanja i spomenik opomene da više nikad u ovom gradu nitko ne ubija bespomoćnu djecu i nedužne ljude”, rekli su iz Inicijative “Jer me se tiče”.
Hana Obradović, iz ove Inicijative objasnila je da je 31. svibnja 1992. godine obilježen kao crn dan u povijesti grada Prijedora, kada je donesena odluka da se svi nesrbi moraju označiti bijelim trakama i staviti na svoje prozore bijele plahte.
“Mi smo danas ovdje kako bi smo podržali inicijativu roditelja ubijene djece, zahtjev koji je predan lani pred prijedorske vlasti, kako bi dali dozvolu da se izgradi memorijal za ubijenu djecu Prijedora”, rekla je ona i dodala da od prošle godine nema nikakvog odgovora od lokalnih vlasti.
Na centralnom trgu pročitana su imena ubijene djece, građani i aktivnisti nevladinih organizacija nosili su transparente, a izveden je i performans u kojem su aktivisti i djeca slagali kockice sa imenima djece ubijene u Prijedoru.
Edin Ramulić, aktivist Udruženja Prijedorčanki “Izvor”, kaže da je prema evidenciji ovog Udruženja, tijekom rata ubijeno i nestalo 3.176 Prijedorčana, uglavnom civila, u najvećem broju Bošnjaka, ali i Hrvata, Roma, Albanca i Srba. Prema njegovim riječima među žrtvama je 258 žena i 102 djece. Trećina žrtava je ubijena u logorima Omarska, Keraterm i Trnopolje
Prema njegovim riječima 807 žrtava još nije identificirano, a tijela nekih od njih vjerojatno se nalaze u identifikacijskom centru Šejkovača u Sanskom Mostu. Ramulić navodi da je Prijedor vjerojatno grad s najviše dokazanih ratnih zločinaca po glavi stanovnika, s obzirom da je 38 osoba pravomoćno osuđeno za ratne zločine, četiri osobe čekaju presudu, a 19 je još u postupku prvostupanjskog dokazivanja.
Obilježavanje je pratila naša reporterka Snežana Mitrović: