Slovenija: 2139 novozaraženih, 38 umrlih, prijepori stručnjaka u vladi oko mjera

Regija 09. pro 202012:05 > 12:07
Jure Makovec / AFP

U Sloveniji je u zadnja 24 sata sa 7003 testa potvrđeno 2139 novih zaraza koronavirusom, a od posljedica zaraze koronavirusom umrlo je 38 oboljelih, objavila je u utorak slovenska vlada.

Udio pozitivnih testova među testiranima povećan je na 30,54 posto u odnosu na prethodni dan, kad je iznosio 26,42 posto. Broj dnevno potvrđenih infekcija šesti je najveći u jednom danu zabilježen od početka epidemije, ali ipak manji nego prije tjedan dana kad je je bilo 2429 novozaraženih.

VEZANE VIJESTI

Prema novim podacima ministarstva zdravstva, ukupan broj potvrđenih zaraza od početka epidemije prvi put je prešao 90 tisuća i iznosi 90.075, od čega je još 20.738 slučajeva aktivno. U bolnicama su trenutno 1304 covid pacijenta, 47 više nego dan ranije, a na intenzivnim odjelima je 190 oboljelih, za 10 više nego prethodni dan.

S novim smrtnim ishodima u zadnja 24 sata ukupan broj preminulih od početka epidemije porastao je na 1900. Glasnogovornik vlade za Covid-19 Jelko Kacin kazao je u srijedu da je stanje je ozbiljno, ali da optimističnu notu daje činjenica da se broj novih dnevnih zaraza smanjio na tjednoj bazi, a i to što se je na jučerašnji poziv vlade da posebnim obrascem potvrde želju za cijepljenjem protiv Covida-19, čim bude dostupno, već javilo oko 17.000 ljudi.

Podaci iz zadnjih dana ipak brinu vladu, koja bi danas ponovo trebala odlučivati o tome kako ograničiti drugi val epidemije, u čemu do sada nije bilo očekivanih uspjeha unatoč dugotrajnom “zaključavanju”.

Nesuglasje oko mjera među epidemiolozima i u vladi

Sadašnje stanje izaziva trzavice među stručnjacima epidemiolozima, ali i u samoj vladi, jer je zatvaranje na snazi već više od mjesec i pol dana. U trenutku kad je o tome donesena odluka najavljivano je bilo da je riječ o privremenim mjerama koje bi mogle trajati dva tjedna, kako bi se stanje epidemije do Božića smirilo, a život doveo u “novu normalu”.

#related-news_0

Iako se do prije koji dan najavljivalo moguće popuštanje mjera za dio uslužnih djelatnosti, čini se da se situacija promijenila pa sada neki zagovaraju pooštravanje mjera.

Ministar zdravstva Tomaž Gantar u utorak je kazao da je jedini izlaz iz sadašnje situacije, nakon što mjere nisu dale očekivani rezultat, zatvaranje svih “neesencijalnih” gospodarskih sektora, te sugerirao da ne isključuje svoju ostavku ako bi vlada njegov prijedlog potpuno ignorirala.

Tome se odlučno protivi ministar za gospodarstvo i potpredsjednik vlade Zdravko Počivalšek, ali i vodeći predstavnici gospodarstva. Počivalšek tvrdi da je potrebna samo nova strategija kojom bi se osiguralo poštivanje mjera te da bi zatvaranje nanijelo dodatne štete ekonomiji koja je zbog Covida-19 ove godine imala štete od pola milijarde eura. K tome bi, kako ističe, prerađivačka industrija dodatno izgubila konkurentnost pri izvozu i ostala bez nekih poslova u kojima se već afirmirala.

#related-news_0

Protiv dodatnog zatvaranja su i uslužne djelatnosti, koje tvrde da i sadašnje mjere za taj sektor zapravo znače posredno poticanje rada na crno.

O svim tim dilemama još se ne izjašnjava javno premijer Janez Janša, koji ima i taj problem da su dva ministra sa suprotstavljenim stajalištima ujedno iz različitih i konkurentskih stranaka te da Gantar pripada stranci čije je vodstvo ponovo preuzeo Karl Erjavec, koji je i do sada kritizirao vladu, njene političke poteze, ali i neke mjere koje je poduzela u vrijeme epidemije.

Erjavec je za slovenske medije izjavio da mu je Janša, s kojim se sreo ovih dana, nudio ministarsko mjesto u svojoj vladi, no da je to odbio i da se ne vidi u vladi u kojoj je Janša premijer, sugerirajući da bi u slučaju destabilizacije vlade i političkih preslagivanja bio spreman i na druge političke kombinacije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.