Oko 100 izbjeglica stupilo je u štrajk glađu zbog ponašanja mađarskih vlasti. Na "ničijoj zemlji" vlada velika gužva, postavljeni su i mobilni "kontejneri-sudnice" za tražitelje azila, javlja reporter N1 Miodrag Sovilj.
Mađarska vlada proglasila je krizno stanje u dvije županije na jugu zemlje. Kako je priopćio glasnogovornik mađarske vlade, Zsoltan Kovacs, ta mjera će stupiti na snagu danas u 12.30-13.00, prenijela je agencija MTI.
U isto vrijeme, oko 100 izbjeglica sjelo je na auto-put između Mađarske i Horgoša i stupilo je u štrajk glađu zbog ponašanja mađarskih vlasti, koje im ne dopuštaju prijeći granicu. Oni uzvikuju “Germany, Germany”, i kažu da će odbijati uzimati i hranu i vodu, javlja naš reporter.
Počela privođenja izbjeglica
Podsjetimo, nakon što je u ponoć stupio na snagu kontroverzni mađarski zakon o zaštiti granica, grupa izbjeglica prerezala je jutros ogradu na granici Mađarske i Srbije, a njih 16 policija je nakon toga odmah privela.
Kako javlja mađarska državna televizija M1, grupa izbjeglica je blizu prelaza Roszske – Horgoš presjekla bodljikavu žicu i probila ogradu, nakon čega su ušli u Mađarsku.
Njih 16 policija je odmah privela i to je prva grupa izbjeglica na kojoj će biti primjenjen novi, stroži zakon o državnoj granici koji je stupio na snagu u ponoć, a koji, između ostalog, predviđa kaznu zatvora do tri godine za one koji ilegalno prijeđu granicu.
Sama granica je i fizički zatvorena nakon što je, nakon izgradnje ograde, zatvoren posljednji prolaz koji su izbjeglice koristile, a to je pruga Subotica – Segedin, na koju je jučer u popodnevnim satima postavljen vagon s bodljikavom žicom.
Na takozvanoj “ničijoj zemlji”, između Srbije i Mađarske, postavljena je ograda, a stvorila se i velika gužva.
Izbjeglice policajci vode u mobilne kontejnere koji se nalaze u blizini prelaza “Horgoš”.
Kontejneri će, prema novom mađarskom zakonu, biti privremene mobilne sudnice za one koji budu tražili azil. Procedura će biti skraćena i trajat će 8 dana, javlja naš reporter Miodrag Sovilj.
Što se ograde tiče, svaki centimetar je osiguran, policija nosi teško naoružanje, a granicu nadlijeću helikopteri.
Danas će mađarska Vlada održati sjednicu, na kojoj će odlučivati hoće li biti proglašena izvanredna situacija. To bi vlastima te zemlje pogodovalo, jer bi, po skraćenom postupku, i relativno brzo mogli procesuirati, osuditi ili deportirati izbjeglice.
Više o stanju na granici pogledajte u videu ispod:
Njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere u utorak je, nakon neuspjelog sastanka o raspodjeli izbjeglica po zemljama članicama Europske unije, spomenuo mogućnost da bi članice koje odbijaju prihvatiti obvezne kvote izbjeglica, mogle dobiti manje novca iz strukturnih fondova EU.
“Moramo govoriti o načinima pritiska”, rekao je za njemački ZDF de Maiziere.
Zemlje koje odbijaju raspodjelu u skladu s kvotama “često su zemlje koje primaju puno europskih strukturalnih fondova”, rekao je te izrazio žaljenje zbog “izostanka solidarnosti”.