Ustavni sud Bosne i Hercegovine u petak je osporio odluku kojom su vlade Srbije i entiteta Republika Srpska dogovorile gradnju novih hidroelektrana na Drini ne tražeći za to suglasnost tijela vlasti BiH kao države.
Odlučujući o prizivu 24 zastupnika u parlamentu BiH, Ustavni sud te zemlje je presudio kako se ovakva vrsta ugovora ne može zaključiti bez suglasnosti države na čijem bi se teritoriju trebali izvoditi radovi odnosno kako vlada RS nije mogla dati koncesiju za to bez mišljenja Povjerenstva za koncesije BiH.
Kamen-temeljac za novu hidroelektranu kod Foče na Drini sredinom svibnja položili su predsjednici vlada Srbije Ana Brnabić i Republike Srpske Radovan Višković a tada su najavili i kako će zajednički biti izgrađene još dvije hidroelektrane na istoj rijeci.
Višković je tada tvrdio kako BiH kao država nema nikakvih ovlasti nad ovakvim projektima jer se oni realiziraju na teritoriju koji je u sastavu RS, a Brnabić je kazala kako su pravni stručnjaci njene vlade sva dobro analizirali i utvrdili kako u dogovoru Beograda i Banje Luke nema ničega nezakonitog.
Uz prigovore s državne razine u BiH projekt su osporili i iz Crne Gore jer bi gradnja hidroelektrana mogla utjecati na okoliš i ugroziti kanjon rijeke Tare koji je pod zaštitom UNESCO-a.
Ustavni sud BiH ostavio je rok od tri mjeseca Povjerenstvu za koncesije BiH da riješi sporna pitanja između države i Republike Srpske nastala u svezi s dodjelom koncesija.
No odlukama Ustavnog suda koji je odbacio i njegov priziv na ustavnost odluke o zastavi BiH krajnje je nezadovoljan predsjedatelj Predsjedništva BiH Milorad Dodik koji je ustvrdio kako se preko tog tijela ralizira urota čiji je cilj naštetiti interesima RS.
Najavio je kako će stoga podnijeti kaznene prijave protiv sudaca Ustavnog suda.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!