Već osmi dan se vatrogasci u goričkom dijelu Krasa bore s vatrom. Ona je i danas nastavila svoj razarajući pohod kroz susjednu Sloveniju, a kako gasitelji još uvijek ne uspijevaju obuzdati plamen, u petak je naređena evakuacija iz više od deset mjesta. U gašenju požara cijeli dan sudjelovalo je 11 helikoptera i aviona, a u pomoć Sloveniji stigli su i hrvatski kanaderi. Dim s Krasa tijekom večeri proširio se na Gorenju i središnju Sloveniju.
TIJEK DOGAĐAJA IZ MINUTE U MINUTU
Dim s Krasa već je stigao i do Gorenjske
Kako je na društvenoj mreži Twitter napisao meteorolog Blaž Šter, dim s Krasa već je stigao i do Gorenjske. Dodao je kako se doista radi o požaru iznimnih razmjera. Čitatelj nam je javio da čak i u Horjulu već smrdi na dim.
Vajeni smo rdečkastih sončnih zahodov, ne pa rdečega sonca, tega so ugledali ponekod na Gorenjskem in v osrednji Sloveniji. Oblak dima se je namreč popoldne in zvečer razširil iz Krasa proti severovzhodu, kar je lepo razvidno tudi iz animacije satelitske slike. pic.twitter.com/zOAh860UrE
— ARSO vreme (@meteoSI) July 22, 2022
U središnjoj Sloveniji i nekim dijelovima Gorenjske stanovnici su vidjeli crvenkasto sunce, dok se oblak dima poslijepodne i navečer širio s Krasa prema sjeveroistoku, što se može vidjeti i na gornjoj animaciji.
Vatrogasci su sve umorniji: Izgleda kao da si došao na Mars
Situacija se ne smiruje. Sve je više dima oko Kostanjevice na Krasu, posebice na sjeveru. Najgore je na brdima iznad donje Vipavske doline, u okolici Trstelja. S druge strane su Renče sa zaseocima iz kojih su ljudi morali otići ili su u pripravnosti za evakuaciju.
Svakih sat vremena pojavi se poneka nova točka, odakle se dimi, a ponekad se na početku vidi plamen. Vatrogasci koji dolaze i odlaze iz stožera civilne zaštite u Kostanjevici na Krasu sve više pokazuju znakove umora. Zato su upute zapovjednika ponekad glasnije. Volonterima je laknulo kada se pojavio hrvatski kanader koji kontinuirano skuplja vodu u moru i ispušta je tamo gdje je najpotrebnija. S druge strane, shvaćaju da će morati nastaviti raditi barem još koji dan.
Teško je bilo što prognozirati, ali "jasno je da će ova borba trajati još dosta dana", rekao je Ervin Čurlič iz civilne zaštite. Kako kaže, požar će biti teško u potpunosti ugasiti dok ne bude više kiše, ali se nada da će ga vatrogasci uspjeti ograničiti, odnosno prije svega zaštititi ljude i imovinu. U upravi Civilne zaštite još nemaju podataka koliko će vatrogasaca dežurati noću. No, svake večeri ih je bilo najmanje 500, a vjerujem da će ih biti i danas toliko, procjenjuje Čurlič. Istaknuo je da vatrogasci dolaze i odlaze te da je posao izuzetno stresan zbog vrućine i neeksplodiranog streljiva iz Prvog svjetskog rata.
O očekivanim vremenskim prilikama rekao je: "Navikli smo da svaki dan u jedanaest sati vjetar jača. Nije orkanski vjetar kakav poznajemo u Ajdovščini, ali je taman toliko jak da raspuha sva ta žarišta u raznim krajevima" Inače, "gori tamo gdje je nešto ostalo. Na nekim mjestima sve je izgorjelo. Izgleda kao da ste došli na Mars", opisao je dalje Čurlič.
Premijer Robert Golob za N1
Na putu s Krasa premijer Robert Golob svratio je i u Vipavsku dolinu u selo Bukovica, gdje je uređen sabirni centar. U razgovoru za N1 rekao je, među ostalim, kako nitko nije očekivao da će i Vipavska dolina biti ugrožena.
"Prvi put ovih dana vatra je zaprijetila i općini Renče - Vogrska, a Golob kaže da nam to treba biti važno upozorenje, da se ne smijemo fokusirati samo na jednu općinu, pa ni u Vipavskoj dolini. Nitko nije očekivao da će i Vipavska dolina biti ugrožena", dodao je.
Rekao je da su dogovorili regionalnu koordinaciju i veću suradnju na strani civilne zaštite. Do sada nisu sve općine bile međusobno povezane, a sva je državna sila bila u Krasu. "Vipavsku dolinu moramo ravnopravno integrirati u cijeli sustav zapovijedanja i vjerujem da će onda stvari ići nabolje", istaknuo je.
Evakuirano je oko 700 ljudi
Istarski vatrogasci vratili se u Hrvatsku
Istarski vatrogasci koji su u srijedu poslani kao pomoć slovenskim kolegama u gašenju požara, popodne su se vratili u Hrvatsku, a zapovjednik upozorava da je vatra zahvatila veliko područje dok gašenje otežava vjetar i velika zadimljenost, objavila je Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ).
Prema riječima zapovjednika Serđe Šilića koji je vodio vatrogasce u ispomoć, požar u Sloveniji zahvatio je veliko područje, a gašenje otežava vjetar i velika zadimljenost.
„Mi smo u Sloveniji bili tri dana i dvije noći i pomagali smo prvenstveno u punjenju rezervoara za vreće helikoptera tijekom dana, a po noći smo raspoređeni kao pomoć za snadbijevanje vozila koja su radila na linijama požara, ali smo i direktno gasili požar“, kazao je.
Kako je zadimljenost velika, zračne snage teško rade, osobito kada vjetar stane, a na tom je području i puno zaostalih mina iz Prvog svjetskog rata.
„Dim otežava vidljivost, a na tom je području puno zaostalih mina iz Prvog svjetskog rata stoga se konstantno čuju i detonacije. U ovome je trenutku puno vatrogasaca i opreme na požarištu, ali će samo gašenje sigurno potrajati s obzirom na zahvaćenu površinu“, objasnio je zapovjednik Šilić i kazao kako je najbitnije da su se svi vratili s požarišta bez ikakvih ozljeda.
Deset vatrogasaca sa četiri vatrogasne autocisterne te jednim zapovjednim vozilom iz javnih vatrogasnih postrojni Pule, Poreča, Umaga i Pazina poslani su prije dva dana kao pomoć u gašenju požara otvorenog prostora u Sloveniji, blizu granice s Trstom.
Danas je u Sloveniju poslan helikopter i kanader, a u Bosnu i Hercegovinu kanader kao pomoć u gašenju požara.
Vjetar polako jenjava
Na Goričkom krasu, gdje se vatrogasci već osmi dan bore s vatrenom stihijom, probleme stvara vjetar zbog kojeg se vatra unatoč naporima dalje širi. Vjetar se polako smiruje, noć će biti mirna prema vremenskoj prognozi Blaža Štera iz Agencije za zaštitu okoliša (Arso). “Vjetar će biti vrlo slab i ne bi trebao previše utjecati na širenje požara”, pojasnio je Šter za N1.
Promjene u evakuaciji
Civilna zaštita sjeverne Primorske priopćila je da se potpuna evakuacija odnosi samo na stanovnike mjesta i naselja u zaleđu Renča: Vrtoče, Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini i Oševljek. Mještani Renča i drugih okolnih mjesta u pripravnosti su, što znači da moraju pažljivo pratiti upute službi zaštite i spašavanja i medija. Situacija se iznimno brzo mijenja i oprez nije suvišan.
Evakuacija još 11 okolnih naselja
Kako se vatra približava Renčama, naređena je evakuacija stanovništva iz sljedećih mjesta i zaselaka: Žigoni, Merljaki, Martinuči, Mohorini, Lukežiči, Ozren, Renški Podkraj, Archoni, Oševljek, Gradišče i Renče. Sva mjesta pripadaju općini Renče - Vogrsko. Točke evakuacije su dvorana u Bukovici i sportski centar Šempeter.
Stanovnicima se savjetuje da mirno napuste svoja imanja i sa sobom ponesu najnužnije stvari, apeliraju iz Civilne zaštite Sjeverne Primorske.
“Vatrogasci daju sve od sebe, imaju i pomoć iz zraka, ali vatra je nemilosrdna”, dodaju.
Oblak dima širi se prema sjeveru
Agencija za okoliš priopćila je da se požar ponovno proširio, što je detektirao i meteorološki satelit. Oblak dima (tirkizne boje, op. a.) širi se prema sjeveru, napisali su na Twitteru.
Na Krasu se je požar znova razširil, kar je zaznal tudi meteorološki satelit. Oblak dima (turkizna barva) se širi proti severu. pic.twitter.com/mXjblQb11B
— ARSO vreme (@meteoSI) July 22, 2022
Hrvatski kanader stigao na požarište
Požar i danas pomaže gasiti hrvatski kanader.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!